Začiatok tehotenstva mení život od základov: 14 príznakov, ktoré sa môžu objaviť

  • Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva patrí vynechanie menštruácie či citlivé prsia

Tehotenstvo a príchod dieťatka na svet patrí medzi najkrajšie a najdôležitejšie okamihy v živote ženy, ktoré sa nedajú nahradiť ničím iným. Budúca mamička však od začiatku musí počítať s množstvom zmien, ktoré bude musieť počas deviatich mesiacov podstúpiť.

 

Ak ste aj vy práve zistili, že sa vo vás začal rodiť nový život, určite ste už na sebe spozorovali prvé zmeny. Prinajmenšom aspoň vynechanie menštruácie, pokiaľ ju mávate pravidelnú. No aké ďalšie príznaky naznačia, že ste tehotná?

1. Citlivé prsia či bradavky

Niektoré ženy pociťujú bolesť prsníkov ešte skôr, ako im vynechá menštruácia, čo je v 2. až 3. týždni. Práve vtedy vám môžu naznačiť, že možno sa dieťatko podarilo. Ide o jeden z prvých príznakov tehotenstva. Prsia sa postupne zväčšujú, sú viac citlivé, čím sa pripravujú na dôležitú úlohu, ktorá na nich po narodení bábätka čaká. Citlivé môžu byť aj samotné bradavky.

2. Únava

Ďalším z prvých príznakov tehotenstva je únava. Počas prvého mesiaca vám výraznejšie stúpne hladina hormónu progesterónu, ktorý spôsobuje práve únavu a ospalosť.

>>>Od januára sa zvýši rodičovský príspevok: Pozrite, o koľko si rodičia prilepšia

3. Špinenie

Pri uhniezďovaní vajíčka v maternici môže dôjsť k špineniu či slabému krvácaniu. To sa deje 10 až 14 dní po oplodnení, teda približne v čase príchodu očakávanej menštruácie. Krv je svetlejšia a krvácanie je len slabšie. Okrem toho sa môžu v podbrušku objaviť kŕče podobné tým, ktoré máte počas menštruácie.

4. Zmena nálady

Predovšetkým pred menštruáciou pociťujú ženy výraznejšiu náladovosť, ktorá sa však objavuje aj v tehotenstve. Rýchlejšie vás dokáže niečo rozplakať, čo majú na svedomí práve tehotenské hormóny.

tehotná, brucho
foto: pixabay.com

5. Nevoľnosť

Po vynechaní menštruácie a potvrdení tehotenstva domácim testom či lekárom, sa postupne môžu začať objavovať nevoľnosti. Nejde pritom len o tie ranné, no môžu ženu začať trápiť hocikedy počas dňa. Je to spôsobené rýchlo rastúcou hladinou estrogénu, čo zapríčiní, že vám žalúdok trávi pomalšie. Približne 50% žien aj zvracia.

6. Citlivosť na pachy

Tehotné ženy výraznejšie vnímajú rôzne pachy či vône. To, čo inokedy vôbec nevnímali sa im v tehotenstve zmení a vône z varenia, parfémy či cigaretový dym im bude viac než nepríjemný. Práve toto môže vyvolať nepríjemnú nevoľnosť.

>>>Daniela Nízlová potvrdila tehotenstvo: Pridala prvú fotku s bruškom

7. Chute

Mnohým tehotným ženám sa zmenia chute. To, čo ste kedysi zbožňovali, teraz nemôžete ani cítiť, a naopak, na chuť vám prídu také potraviny, ktoré ste kedysi vôbec nejedávali. Najvýraznejšie sa to prejavuje v prvom trimestri, kedy sú hormonálne zmeny najväčšie.

8. Kovová chuť v ústach

Hormón progesterón má na svedomí aj kovovú chuť v ústach, ktorá taktiež patrí medzi príznaky tehotenstva.

9. Zápcha

Tehotné ženy môže trápiť zápcha, ktorú spôsobuje zvýšenie progesterónu, a teda strava prechádza črevami pomalšie. Iné ženy zase môžu mať problém s hnačkami.

Foto: pixabay.com

10. Nadúvanie

Ďalším znakom tehotenstva je pocit plného a nafúknutého brucha, čo spôsobujú hormonálne zmeny. Niektoré ženy majú dokonca na začiatku tehotenstva väčšie brucho, ako napríklad v treťom mesiaci gravidity.

11. Častejšie močenie

K tehotenstvu tiež patrí častejšie močenie, na ktoré si musíte zvyknúť od začiatku až do konca, kým sa bábätko nevypýta na svet.

>>>Muž opustil tehotnú priateľku z nepochopiteľného dôvodu: Ľudia mu to poriadne natreli!

12. Bolesti v bruchu

Príznakom tehotenstva je aj bolesť v bruchu, pichanie či kŕče. Maternica sa totiž začína meniť, väzy sa naťahujú, čo spôsobuje ťažkosti.

13. Bolesť chrbta

Veľa tehotných žien sa sťažuje na bolesť v spodnej časti chrbta. Môžu sa objaviť už v skorej fáze tehotenstva, čo je spôsobené zmenami na maternici, ktorá sa postupne zväčšuje, čím sa uvoľňujú väzy a tkanivá.

14. Cítite sa “inak”

Veľa žien dokáže už pred očakávanou menštruáciou vycítiť, že bábätko sa podarilo. Dokonca sa cítia inak, čo nevedia bližšie špecifikovať. Je však otázne, či ide len o nahováranie a následnú náhodu alebo na tom skutočne niečo môže byť.