Ondrej bol kedysi plný zvykov a tradícii. Tretia mohla dokonca predpovedať smrť

  • S Ondrejom je spájaných hneď niekoľko tradícií

Predvianočné obdobie bolo kedysi plné zvykov a tradícii, na ktoré sa bohužiaľ, postupne zabúda. Celé toto magické obdobie sa pritom začínalo už Katarínou a svoje zvyklosti boli aj na Ondreja, Barboru či Luciu. 

30. novembra oslavuje svoj sviatok svätý Ondrej, ktorý je spojený s množstvom pekných tradícii. Bol patrónom sedliakov, rybárov a neviest.

Pripomeňme si niekoľko zvykov a tradícií, ktoré kedysi naši predkovia robili práve v tento deň.

Varenie halušiek

Slobodné dievky na Ondreja varili halušky s lístočkami, na ktorých boli napísané mená mládencov. Tie vhodili do vriacej vody a čakali, ktorá haluška vypláva na vrch ako prvá. Práve papier ukrýtý v tejto haluške mal prezradiť, kto sa stane budúcim ženíchom.

Medzi lístočkami bol aj prázdny, ktorý znamenal, že si dievka na vydaj ešte musí počkať, či lístoček “neznámy”, a teda do jej života mal vstúpiť niekto, koho ešte nepozná.

Liatie olova

V tento deň zvykli dievky liať roztavené olovo cez ucho kľúča do hrnčeka so studenou vodou. Podľa uliateho tvaru sa snažili predpovedať, aké zamestnanie bude mať budúci ženích, prípadne jeho fyzické črty. Zvykli pri tom odriekať zaklínadlo:„Ondreju, Ondreju, olovo tebe leju, aby si mi dal znať, koho budem za muža mať.“

Ako vyzerali Vianoce kedysi? Vianočné retro videá, ktoré vás vrátia do minulosti

Veštenie hrnčekmi

Na svätého Ondreja sa pod štyri hrnčeky obrátené hore dnom vkladali štyri veci: hlina, chlieb, hrebeň a pod posledný prsteň. Tí, čo mali otáčať hrnček, nemohli vopred vedieť, čo sa pod ktorým ukrýva a vytiahli si jeden z nich. Hlina znamenala do roka smrť, chlieb značil zbohatnutie, hrebeň chorobu a prsteň svadbu.

Ostatné zvyky

Na Ondreja sa okrem toho robilo aj kopec iných zvykov, kedy sa dievčence snažili zistiť, či sa vydajú a niečo o svojom budúcom ženíchovi. Veštili pomocou polienok, triasli plotmi či počítali kolíky v plote alebo sa dokonca udieralo na chliev či sa ozve prasa.

>>> VIDEO Katarína je bohatá na zvyky a tradície: Slobodné dievky zisťovali, či sa vydajú

YouTube