Kráľovná Alžbeta II. oslavuje narodeniny: Dožíva sa nádherného veku

Britská kráľovná Alžbeta II. sa v utorok dožíva 94 rokov, avšak pre súčasné opatrenia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou sa oslavy budú konať iba v minimálnom móde.

 

Alžbeta II., ktorá je najstaršou a najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete, zvyčajne trávi svoje narodeniny súkromne a bez veľkých verejných osláv, tohto roku to však bude ešte tlmenejšie, informuje tlačová agentúra Reuters.

Kráľovské narodeniny sprevádza tradičná salva z diel na rôznych miestach Londýna, panovníčka však vyjadrila názor, že by to v tejto pohnutej situácii nebolo vhodné. Stane sa tak prvýkrát za 68 rokov od nástupu Alžbety II. na trón.

>>>Rozhodnutie kráľovnej Alžbety II.: Toto sa ešte nestalo za posledných 68 rokov

Kráľovná sa nachádza na Windsorskom hrade západne od Londýna spolu so svojím manželom, 98-ročným princom Philipom. Alžbeta z tohto sídla vyslala viacero povzbudzujúcich odkazov k národu vrátane mimoriadneho televízneho príhovoru, celkovo iba piateho za jej 68-ročné vládnutie.

Alžbeta II. sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne, kráľovnou sa stala 6. februára 1952 vo veku 25 rokov. Svoje narodeniny oslavuje každý rok dvakrát. Oficiálne oslavy s tradičnou vojenskou prehliadkou Trooping the Colour sa konajú v júni, keďže vtedy je už v Londýne zvyčajne lepšie počasie.

Ani táto prehliadka sa však tento rok neuskutoční vo svojej zabehnutej podobe.

Alžbeta II. v septembri 2015 prekonala svoju praprastarú matku kráľovnú Viktóriu ako najdlhšie vládnuca panovníčka Británie.

Blahoželanie princa Williama a Kate

https://www.instagram.com/p/B_PEX82F3_E/

Blahoželanie princa Charlesa s Camillou

https://www.instagram.com/p/B_PEmr-ALL7/

Zdroj: TASR, Foto: Intagram