krakow klenot Polska

Tip na výlet: 8 miest s trpkou príchuťou minulosti, ktoré musíte v Krakove rozhodne navštíviť

Kedykoľvek navštívite toto bývalé kráľovské mesto s bohatou históriou, odídete nadšení z množstva zážitkov, nádhernej architektúry a čarokrásnych spomienok. Krakov leží iba niekoľko desiatok kilometrov od slovenských hraníc a je druhým najväčším mestom v Poľsku. V minulosti po stáročia zastával štatút hlavného mesta až pokým jeho funkciu neprevzala Varšava. A aj vďaka tomu môže svojim návštevníkom ponúknuť širokú paletu rozličných pamätihodností či atrakcií. 

Väčšina z nás si pod pojmom Krakov ihneď vybaví nádherné historické centrum s obrovskou budovou tržnice umiestnenou uprostred námestia, Mariánsku katedrálu, či kráľovský hrad Wawel, ktorý sa týči nad Vislou. Krakov však ponúka oveľa viac.

Zažil časy kráľov a princezien, čierne roky vojen, či nedávny komunizmus. Každá táto životná etapa na ňom zanechala nezmazateľné stopy. A tie sa spojili do jednej dychberúcej mozajky, ktorá vás jednoducho opantá a získa si vaše srdcia.

Určite sa sem budete chcieť čoskoro vrátiť, aby ste mohli načerpať ešte ďalší kúsok krakovskej histórie a životnej energie. A o skvelom a cenovo dostupnom jedle a výhodných nákupoch asi ani nemusíme písať.

Staré mesto – Old Town 

Tak toto je pulzujúca tepna mesta. Takmer väčšina pamätihodností je sústredená v starom meste, ktoré takmer nikdy nespí. Dominantou je jedno z najväčších námestí v Európe Rynek Glówny (Hlavné námestie), na ktorom stojí neprehliadnuteľná Mariánska bazilika a významné trhovisko Sukiennice, Floriánka brána, či múzeum najstaršej univerzity v Poľsku.

Vymedzte si nejaký ten čas, aby ste sa mohli stratiť v tajomných a romantických uličkách mesta a pokúste sa objaviť nové a nové zákutia. Výnimočnú atmosféru dotvárajú aj historické koče s konskými záprahmi, ktoré stretnete na každom kroku.

Wawel- Sídlo dávnych monarchov

Komplex hradných komnát a nádhernej katedrály, v ktorých žili králi, princovia a princezné je srdcom samotného Poľska.  Práve na týchto miestach prebiehali kráľovské korunovačné slávnosti a dnes sú miestom pre večný odpočinok dávnych panovníkov. Názov je odvodený od vrchu Wawel,  na ktorom stojí samotný hrad. K tomuto miestu sa viaže aj legenda o drakovi, ktorý tu vraj kedysi žil. A práve tento dráčik je jedným so symbolom samotného Krakova. Jeho podobizeň je zvečnená aj pod týmto hradom.

Temná stránka mesta Krakow

Krakov bol v minulosti aj centrom židovskej komunity. Zažil svoj zlatý vek, keď prekvital bohatstvom, inteligenciou a obchodom. Až pokým neprišla druhá svetová vojna, ktorá mesto, krajinu i svet zahalila nenávisťou, strachom a všadeprítomnou smrťou. Z pôvodných 67 000 Židov sa po vojne domov vrátila asi len tisícka z nich. Väčšina zahynula v neslávne známych koncentračných táboroch. A áno, Krakow má stále trpkú príchuť tejto ľudskej tragédie.

Židovská štvrť Kazimierz

Po vojne bola spustnutá a je akýmsi mementom ľudskej krutosti. V súčastnosti sa do nej vrátil život, kaviarničky a reštaurácie tu zažívajú istý boom.

Štvrť Podgórze má tiež trpkú príchuť minulosti

V tejto štvrti sa nachádzalo neslávne známe židovské geto, v ktorom sa tlačilo na 20 hektároch asi  3 000 osôb (15 ulíc a asi  320 domov), pokým ich všetkých nenatlačili do preplnených vagónov smerujúcich do táborov smrti. Dodnes sú na týchto miestach ešte zachované časti múrov, ktoré tu uväznili nositeľov dávidovej hviezdy.

View this post on Instagram

Фрагмент стены гетто, сохранившийся со времён второй мировой войны….Сюда "согнали" всех евреев Кракова и соседних городов. В одной комнате после апартаментов проживали по 4 семьи….Все окна, выходившие на арийскую сторону были замурованы… в Освенциме было убито около 1млн человек… #вечнаяпамять #краков #польша #krakow #poland #memory #krakowgetto #history #historyofpoland #2мв #нетгеноциду #travelling #travellaroundtheworld #travelblogger #путешествия #ялюблюпутешествовать #толерантность #tolerant #будьтедобрее #kindle #история #

A post shared by Elena (@elena_levova) on

Plac Bohaterow Getta 

Toto námestie plné prázdnych stoličiek, symbolizujú miesto, kde Židia čakali na vlak do táborov smrti. Ako už vieme, väčšina z nich sa už nikdy nevrátila.

Továreň Oscara Schindlera 

Toto miesto a najmä jej majiteľ pán Schindler sa stal spásou pre mnohých Židov, keď ich doslova vykúpil z pazúrov smrti. Viac o tomto mieste i tomto nádhernom geste sa dozviete vo filme Schindlerov zoznam.

Koncentračný tábor Plaszow

Aj samotný Krakow mal svoj koncentračný tábor. Napriek tomu, že iba pár kilometrov od tohto mesta sa nachádzal ten najväčší a najstrašnejší kút sveta Osvienčim (Auschwitz a Birkenau).  A práve tento tábor bol tiež spomínaný vo filme Schindlerov zoznam.

View this post on Instagram

Пришла пора смотреть #кино_в_большом_городе! Читайте о местах съемок известных фильмов у моих коллег: ?? Довиль, Нормандия @gidvnormandy.ru «Мужчина и женщина» ?? Италия, Монтекатини Терме @toscaligurlandia «Очи чёрные» ??Словения @natasareryk «Хроники Нарнии» ?? Эстония @tallinngid_victoria «Шерлок Холмс. Собака Баскервилей». ⠀ Я же сегодня расскажу о съемках «Списка Шиндлера». ✅ Он основан на реальных событиях, происходящих в Кракове. ? В роли лагеря Плашув Спилберг снял каменоломню Либан, которая существовала здесь еще в конце 19-го века. Территория настоящего лагеря находится всего в паре сотен метров. Специально для съемок было построено 34 барака, 7 сторожевых башен, коридор из столбов с проволокой «под напряжением», виллу коменданта лагеря Амона Гёта. Дорога в лагере-декорации была выложена копиями мицев — надгробных плит с еврейских кладбищ, которые в настоящем лагере рабочие вынуждены были топтать каждый день, идя на выработку. ? В фильме снялось так же и старое здание краковского вокзала. В Мариацком костеле еврейские бизнесмены собирались тайком, не боясь, что будут схвачены. ? Настоящий Оскар Шиндлер жил в доме по адресу ul. Straszewskiego 7. Этот дом тоже фигурировал в ленте как его жилье. ? Оскар вместе с подругой Ингрид во время конной прогулки наблюдают за переселением евреев в гетто с улиц Tarnowskiego и ul. św. Kingi. Сейчас на этом месте находится парк Bernadskiego. ✡ Зданием Юденрата стал дом по ул. Skawińska 2. Здесь снята сцена встречи Шиндлера с его будущим секретарем и помощником Исхаком Штерном. ? Улица Szeroka — место переписи еврейского населения, прилегающая к ней ул. Dajwór — вход в гетто. Специально для съемок здесь построили ворота и стену, хотя на этом месте (это район Казимеж) гетто никогда не существовало. ?На ul. Józefa 12 Данка Дресснер и ее мама Хая прячутся под лестницей от немцев, которые вышвыривают жителей из квартир и сгоняют евреев в гетто. По мосту Пилсудского евреи переселяются в гетто, причем идут они в сторону Казимежа, т.к. в Подгуже стоит телевышка, а значит, его нельзя снимать ? ⠀ Продолжение ??? #списокшиндлера #краков #shindlerslist #spielberg #krakow #plaszow #liban #shindler #listaszindlera

A post shared by Маша ??‍? (@krakowskaya_kolbasa) on

Foto: Instagram