Princ Charles pomáha inej európskej krajine: S Camillou majú na ňu výnimočné spomienky

Britský princ Charles poskytol chorvátskej vláde príspevok na obnovu škôd spôsobených zemetrasením, ktoré 22. marca zasiahlo hlavné mesto Záhreb, informovala v sobotu agentúra HINA.

 

Princ Charles podľa britského veľvyslanectva v Chorvátsku vyjadril znepokojenie a zármutok v súvislosti s obeťami a materiálnymi škodami. Príspevok následníka britského trónu je podľa agentúry HINA vyjadrením dobrých vzťahov medzi Britániou a Chorvátskom.

Marcové zemetrasenie s magnitúdou 5,3 si vyžiadalo život 15-ročného dievčaťa a zranenia ďalších 27 osôb. V dôsledku poškodených budov muselo mnoho ľudí opustiť svoje domovy.

Charles v liste adresovanom chorvátskemu prezidentovi Zoranovi Milanovičovi pripomenul, že spolu so svojou manželkou Camillou Chorvátsko navštívil v roku 2016 a má na túto krajinu “výnimočné spomienky”. Z tohto dôvodu bol nesmierne šokovaný, keď sa dozvedel, že v dôsledku zemetrasenia bolo poškodených množstvo hodnotných historických budov.

>>>Rozhodnutie kráľovnej Alžbety II.: Toto sa ešte nestalo za posledných 68 rokov

Chorvátska vláda 22. apríla oznámila, že zemetrasenie spôsobilo škody vo výške približne 42 miliárd kún (cca 5,5 miliardy eur). Krajina sa bude snažiť potrebné financie na obnovu škôd získať zo zahraničia.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Janez Lenarčič minulý týždeň potvrdil, že EÚ poskytne pomoc prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany.

Zdroj: TASR, Foto: Instagram