Povinné nosenie rúšok vonku sa skončí o pár dní: Schválila to česká vláda

Foto: pixabay.com

V Českej republike nebude od 25. mája povinné nosiť rúška na otvorených priestranstvách za predpokladu, že ľudia dodržia dvojmetrové odstupy. Schválila to v pondelok česká vláda na návrh ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha, informuje spravodajský server Novinky.cz.

 

“Od 25. mája bude povinnosť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch stavieb, okrem svojho domu, v MHD, v taxislužbách a ďalej i tam, kde sa nachádzajú aspoň dve osoby na vzdialenosť do dvoch metrov, pokiaľ nejde o rodinu,” vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní vlády Vojtěch.

Ako ďalej uviedol, termín bol zvolený po konzultácii s epidemiológmi. Ako pripomenul portál iDNES.cz, práve 25. mája sa v ČR končí posledná veľká fáza uvoľňovania vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu.

“Ak človek nebude v blízkosti niekoho ďalšieho, typicky niekde mimo mesta,” načrtol Vojtěch, ako budú vyzerať nové pravidlá pre nenosenie rúšok. Rúško však nebude nutné mať ani v mestách, ak bude splnená vzdialenosť dvoch metrov od iných ľudí.

>>>V nedeľu už možno potraviny nenakúpime: Premiér súhlasí, reťazce váhajú

Už od utorka bude platiť výnimka z nosenia rúšok pri štátnych a prijímacích skúškach, ale v miestnosti bude môcť byť maximálne 15 ľudí, píše iDNES.cz.

Nosenie rúšok je v Česku povinné od 19. marca ako súčasť opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

V ČR od začiatku pandémie zaznamenali 8157 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, tam už podľahlo 281 ľudí a 4695 sa z neho vyliečilo.

Zdroj: TASR