V nedeľu už možno potraviny nenakúpime: Premiér súhlasí, reťazce váhajú

Foto: pixabay.com

Krízový štáb prijal mnoho opatrení v záujme predísť šíreniu nového koronavírusu. Súčasťou boli aj obmedzené otváracie hodiny obchodných reťazcov či úplné zatvorenie prevádzok v nedeľu.

 

Pred tromi rokmi vláda schválila zákon o zatvorení obchodov počas sviatkov. Diskutovalo sa však aj o úplnom zatvorení prevádzok počas nedieľ, tento návrh vtedy neprešiel.
Súčasné uvoľňovanie ekonomiky síce povolilo rôznym prevádzkam a službám otvoriť, potraviny však ostávajú v nedeľu naďalej zatvorené. Diskutuje sa ale o tom, že sa v tomto trende bude pokračovať aj naďalej po úplnom vrátení sa do normálu.

MATOVIČ JE TOMU NAKLONENÝ, NESTRETOL SA VŠAK S POCHOPENÍM

Premiér Igor Matovič v utorok po zasadnutí krízového štábu opätovne zopakoval, že momentálne sa tento stav meniť nebude a obchody v nedeľu ostávajú aj naďalej zatvorené a zmeny predpokladá až po úplnom konci koronakrízy. Nevylučuje však, že toto nariadenie bude platiť aj naďalej a v nedeľu už viac nenakúpime.

Opačný názor majú jeho koaliční partneri v SaS. Predseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič na sociálnej sieti uviedol, že je striktne proti. „Zákazy len málokedy niečo vyriešia. Vždy je najlepšia sloboda voľby. Umožniť všetkým obchodníkom skutočne slobodne sa rozhodnúť, či chcú mať v nedeľu otvorené alebo nie (aj v obchodných centrách). Sloboda je najlepšie riešenie aj na strane zákazníka. Kto nechce, nemusí ísť v nedeľu do obchodu,” uviedol.

>>>Slováci sa nevedia dostať na vyšetrenia k lekárom: Minister má pre nich jasný odkaz

OBCHODNÉ REŤAZCE VÁHAJÚ, NÁZORY SÚ ROZLIČNÉ

Obchodné reťazce združuje Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). Jej predseda Martin Krajčovič tvrdí, že reťazce nezastávajú rovnaké názory, preto musí každý člen v tejto veci diskutovať individuálne.

Aj napriek tomu, že väčšina túto zmenu za istých podmienok považuje za prijateľnú, peňaženky zamestnancov však môžu utrpieť. Prídu totiž o príležitosť navýšiť si mzdu o príplatok za nedeľu.

NA VŠETKÝCH ROVNAKÝ METER

Obchodníci tvrdia, že zatvorené nedele nespôsobia taký pokles tržieb, aby túto zmenu úplne bojkotovali, avšak novela zákona má platiť pre každého rovnako. Mohlo by sa podľa nich stať, že pokiaľ by bol ich reťazec v nedeľu zatvorený a druhý nie, verní zákazníci by prešli nakupovať do otvorenej konkurencie.

„V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov,” uviedol hovorca Lidla Tomáš Bezák pre tvnoviny.sk.

tvnoviny.sk, Facebook