Májové rady pre záhradkárov: Na tieto kroky nezabudnite!

Pre krásnu záhradu plnú kvetov, ovocia a zeleniny je potrebné urobiť v máji niekoľko krokov.

 

OKRASNÁ ZÁHRADA

Kríky sú v polovici mája odkvitnuté, vädnú kvety zlatovky, drieňa, sakury či orgovánu. Kvety by sme mali hneď po odkvitnutí odstrániť, dbať by sme na to mali najmä pri orgováne. Ak máte v záhrade rododendrón, zabezpečte mu dostatok vlahy a po odkvete hneď odstráňte tvoriace sa semenníky.

V máji je tiež ideálny čas na výsadbu letničiek. Ak bývate v teplejšej južnej oblasti, môžete už na začiatku mesiaca, v prípade, že bývate severnejšie a plánujete vysadiť letničky náchylné na chlad, počkajte s výsadbou do polovice mája. V tomto čase začíname aj s výsevom dvojročiek pre jesennú výsadbu. Sejú sa karafiáty, astry, violky a nezábudky.

Máj je vhodným mesiacom aj do zasahovania a formovania živých plotov. Strihať môžeme všetky listnaté a ihličnaté dreviny a následne ich tvarujeme. Len raz ročne sa strihá napríklad hlošina a nátržník. Dráč, hrab, cypruštek, buk, krušpán či ružu stríháme dvakrát do roka. Driene, vtáčí zob a tis trikrát.

Ak túžite po trávniku, tak máj je ideálny čas na jeho výsev alebo na položenie koberca.

 

ZELENINOVÁ ZÁHRADA

 V tomto čase vysievame napríklad červenú a bielu kapusta, karfiol, hlávkový kel, hrášok a novozélandský špenát, sú to totiž také druhy zeleniny, ktoré už nie je potrebné neskôr presádzať a vydržia na jednom mieste až do zberu. V prvej polovici mája sejeme ešte fazuľu, cukrovú kukuricu a tekvice. Majú mohutný rast a dobre potláčajú buriny. Po poslednom záchveve zimy, teda po 15. máji môžeme naše priesady presunúť do záhonu. Je vhodný čas na presun uhoriek, rajčín či papriky.

V prípade zemiakov by sme si mali dať pozor na pásavku zemiakovú a jej larvy.  Ak majú vysadené zemiaky výšku 8 až 10 centimetrov, môžeme ich kopcovať.

 

OVOCNÁ ZÁHRADA

Jahody je nutné v tomto čase zbaviť buriny, okopať, hnojiť a zabezpečiť dostatočnú vlahu. Jahody však okopávame len dovtedy, kým nezačnú kvitnúť. Hýbanie s rastlinou môže spôsobiť, že plody budú nekvalitné. Jahody môžeme ošetriť proti plesni šedej, ktorej sa darí v tomto čase rovnako dobre, ako rastlinkám.

Starať sa treba v tomto mesiaci aj o vinič. Aby zálistky (pazušné výhonky) zbytočne nezahusťovali ker, je nutné ich vylamovať. Týmto sa vyhnete aj mnohým chorobám viniča.

Na začiatku intenzívneho rastu viniča je ideálne obdobie na rozmnožovanie viničových krov vrúbľovaním za zelena. Pripravíme si na to pevné, polodrevnaté zelené letorasty, ktoré sa pri ohnutí nezlomia, ale nebudú ani celkom mäkké. Na odrezku necháme polovicu listovej čepele a skrátime ho 4 cm nad púčikom.

 

Nezabudnite, že v prípade ranných mrazov môžete všetky rastliny či kríky chrániť fóliovými krytmi alebo textíliou.

Autor: Diana Štrusová