Do platnosti vstúpia nové pravidlá pre cyklistov i šoférov: Pozrite, aké zmeny sa chystajú

Foto: pixabay.com

  • Od 1. novembra začnú platiť nové zákony, ktoré sa budú týkať cyklistov
  • Niektoré zmeny sa dotknú aj vodičov 

Vďaka cyklistickým pretekom Tour de France sa o tieto dvojkolesové dopravné prostriedky každoročne zaujíma zvýšený počet ľudí. Slovensko nie je výnimkou. Rezort Ministerstva vnútra ešte pred letom schválil zmenu zákona o cestnej premávke, ktorá mení pravidlá aj pre cyklistov.

 

Tí, ktorí už dovŕšili vek 15 rokov už viac nebudú musieť nosiť prilbu na cestách mimo obce, či mesta. „Povinné nosenie prilieb pre cyklistov na rozdiel od povinného nosenia prilieb pre motocyklistov nevyplýva z medzinárodných dohovorov. Voči dospelým cyklistom ide o veľmi výnimočne zavedenú povinnosť,“ konštatuje ministerstvo vnútra.

Okrem Slovenska takýto zákon platí len v Španielsku. Predstavitelia Cyklokoalície paradoxne túto zmenu vítajú. Podľa nich je skutočným riešením bezpečnosti nie prilba, ale kvalitná infraštruktúra a upokojovanie dopravy.

>>>Koniec rodným číslam? Slováci sa musia pripraviť na zmenu, ktorá sa dotkne každého

Zmena zákona, ktorý nadobudne účinnosť od 1. novembra sa dotkne aj vodičov nákladných áut a autobusov. Pri oprávneniach šoférovať nákladné auto sa má potrebný vek znížiť z 21 na 18 rokov. Pri autobusoch z 24 na 21 rokov.

Okrem toho zákon pridá aj povinnosť pre šoférov v kolóne vytvoriť tzv. záchranársku uličku pre vozidlá záchrannej služby. Vodiči ju majú vytvoriť „v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvoma jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom,“ uvádza rezort.

Zdroj: MV SR