V tejto oblasti Slovenska sa zdržujte von len v nevyhnutných prípadoch. Platia výstrahy!

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na svojej oficiálnej stránke výstrahu 2. stupňa pre jednu oblasť Slovenska, ktorá platí až do odvolania. Ak nemusíte vychádzať von, ostaňte doma.

SHMÚ upozorňuje obyvateľov Slovenska na mimoriadne nepriaznivú smogovú situáciu častice PM10, ktorá sa týka mesta Jelšava a okolia. Už od utorka 18. decembra platia výstrahy až do odvolania.

Čo sú častice PM10?

Zdraviu škodlivé častice PM10 môžu pochádzať z rôznych zdrojov ako je napríklad sopečná činnosť, lesné požiare, piesok z púštnych oblastí, ktorý sa niekoľkokrát za rok dostáva aj na naše územie alebo sem tiež patria aj emisie zo spaľovacích procesov ako je vykurovanie domácností, doprava, energetický priemysel či spaľovanie odpadu.

Práve v zimných mesiacoch sa kvalita ovzdušia výrazne zhoršuje kvôli emisiám z vykurovania, ktoré sa v zime zvyšujú dvojnásobne oproti iným mesiacom v roku. Tieto častice sú pre ľudské zdravie mimoriadne nebezpečné a vdychovanie sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia alebo dieselových motorov môže na náš organizumus pôsobiť karcinogénne, čiže rakovinotvorne.

Aktuálna situácia môže najhoršie pôsobiť na starších ľudí, na osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikov a astmatikov, veľmi malé deti a taktiež na tehotné ženy.

shmu.sk, pixabay