Trest smrti za jazdu pod vplyvom alkoholu? Zákon ide do parlamentu

Ázijská krajina plánuje zaviesť nový zákon. Ministerstvo spravodlivosti totiž uvádza, že nehody zavinené pod vplyvom alkoholu sú v poslednom období viac než časté, čo spôsobuje obrovské tragédie a zbytočne tak vyhasnú životy nevinných ľudí. 

V Taiwane sa tak diskutuje o zavedení trestu smrti pre nedbanlivých vodičov, ktorí sa pred jazdou posilnia alkoholom a následne spôsobia smrteľnú nehodu.

Taiwanský kabinet už vo štvrtok schválili navrhovanú verziu tohto zákona, ktorá hovorí o tom, že páchateľ by mohol byť potrestaný trestom smrti v prípade, ak by bol skutok úmyselný.

Tento návrh ešte potrebuje súhlas od parlamentu. Na Taiwane je v tejto dobe najvyšším trestom za usmrtenie osoby pod vplyvom alkoholu 10 rokov vo väzení.

Po novom by teda mali takýto vodiči dostať doživotie a za spôsobenie vážnych zdravotných zranení budú potrestaní 12 rokmi za mrežami.

Výskumy v priebehu rokov ukázali podporu trestu smrti, ale nestotožňujú sa s tým aktivisti za ľudské práva. Tí hlásajú, že sa nedá s určitosťou povedať, či tieto tresty vodičov prevychovajú.

business-standard.com