V Česku hrozí kvôli prívalu chorých na COVID-19 k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti

U našich západných susedov pribúdajú každý deň desiatky hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Niektoré nemocncie sa už začínajú pripravovať, že kvôli nárastu chorých obmedzia plánované zákroky. Najväčší problém by mohol byť v chýbajúcom personále, nakoľko tí vyškolení, sa musia starať o špecializované lôžka.

 

Ako uviedol český minister zdravotníctva Roman Prymula, ak by počet pacientov v nemocniciach pribúdal rovnakým tempom ako doteraz, o niekoľko týždňov by mohli chýbať pľúcne ventilátory.

Podľa Prymulu sa naplnenosť špeciálnych lôžok blíži k limitu, no zatiaľ kapacita stačí. “Horšie sú na tom kapacity lôžok s ventilátormi. Pokiaľ bude trend pokračovať tak, ako je naštartovaný, ešte niekoľko týždňov, tak sa dostaneme do problémov,” uviedol.

>>>Počet obetí koronavírusu prekročil alarmujúce číslo: Porovnanie s chrípkou a inými vírusmi

Kvôli zhoršujúcej situácii sa odložia aj niektoré neakútne plánované zákroky, aby sa zabezpečil dostatok miest v nemocniciach.

Väčšiu starosť však robí fakt, že s počtom nakazených ubúda aj počet zdravotníkov. Bude tak potrebné v prípadne potreby zapojenie medikov a poučenie laikov do niektorých činností. Tí by pomáhali s úkonmi, ktoré si nevyžadujú medicínske vzdelanie.

Zdroj: novinky.cz