Silné zemetrasenie v južnom Stredomorí: Triaslo sa hneď niekoľko krajín

Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 zaznamenali v sobotu južne od pobrežia gréckeho ostrova Kréta. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že zatiaľ nie sú správy o prípadných obetiach či zranených alebo o materiálnych škodách.

 

Aténsky geodynamický inštitút spresnil, že epicentrum tohto silného zemetrasenia sa nachádzalo asi 55 kilometrov južne od mesta Ierapetra a v hĺbke 9,1 kilometra. Nastalo o 15.51 h miestneho času.

Podľa agentúry AP asi 10 minút po zemetrasení nasledovala séria dotrasov s magnitúdou od 4,1 do 4,8, ktorých epicentrum sa nachádzalo asi 102 kilometrov od južného pobrežia ostrova alebo v blízkosti epicentra primárneho zemetrasenia.

Agentúra ANA dodala, že zemetrasenie pocítili aj obyvatelia najväčšieho mesta Iraklio ležiaceho na severe ostrova.

>>>Najmenej 21 ľudí zomrelo na otravu kontaminovaným alkoholom

Podľa portálu imeteo.sk, zemetrasenie pocítili aj obyvatelia Turecka, Albánska, Bulharska, Talianska a Egypta.

Grécko leží v seizmicky aktívnej oblasti a zemetrasenia sú tam preto pomerne častým javom, pričom k mnohým z nich dôjde na otvorenom mori. Sobotňajšie zemetrasenie bolo síce silné, ale odohralo sa pomerne ďaleko od obývaných oblastí.

Posledné silné zemetrasenie sa vyskytlo na ostrove Kos v Egejskom mori v júli 2017. Otrasy s magnitúdou 6,7 stupňa spôsobili smrť dvoch ľudí.

Najtragickejšie zemetrasenie v posledných rokoch na území Grécka zaznamenali v roku 1999 v oblasti hlavného mesta Atény. Zahynulo pri ňom 143 ľudí.

Zdroj: TASR, imeteo.sk, Foto: Twitter