SHMÚ vydalo výstrahu 2. stupňa pre jednu oblasť: Odporúča sa vychádzať von čo najmenej

Foto: pixabay.com

  • Meteorológovia vydali upozornenia

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na svojej oficiálnej stránke výstrahu druhého stupňa pre jednu oblasť Slovenska, ktorá platí až do odvolania. Ak nemusíte vychádzať von, zdržujte sa radšej čo najviac dnu.

SHMÚ upozorňuje obyvateľov Slovenska na mimoriadne nepriaznivú smogovú situáciu častice PM10, ktorá sa týka Ružomberka. V tejto oblasti platí dokonca výstraha 2. stupňa. Výstrahy sú vydané od 25. novembra 23.00 h až do odvolania.

“V predchádzajúcom dni boli na niektorých staniciach priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku,” uvádza SHMÚ na svojej stránke.

Čo sú častice PM10?

Zdraviu škodlivé častice PM10 môžu pochádzať z rôznych zdrojov ako je napríklad sopečná činnosť, lesné požiare, piesok z púštnych oblastí, ktorý sa niekoľkokrát za rok dostáva aj na naše územie alebo sem tiež patria aj emisie zo spaľovacích procesov ako je vykurovanie domácností, doprava, energetický priemysel či spaľovanie odpadu.

Práve v zimných mesiacoch sa kvalita ovzdušia výrazne zhoršuje kvôli emisiám z vykurovania, ktoré sa v zime zvyšujú dvojnásobne oproti iným mesiacom v roku. Tieto častice sú pre ľudské zdravie mimoriadne nebezpečné a vdychovanie sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia alebo dieselových motorov môže na náš organizumus pôsobiť karcinogénne, čiže rakovinotvorne.

Aktuálna situácia môže najhoršie pôsobiť na starších ľudí, na osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikov a astmatikov, veľmi malé deti a taktiež na tehotné ženy.

shmu.sk