Opustila nás obrovská legenda: Fanúšikovia po celom svete smútia

Foto: Pexels

Svet navždy opustil svetový šampión v oblasti automobilových pretekov a trojnásobný majster sveta. V roku 1975 a 1977 získal titul s Ferrari a s McLarenom v roku 1984. Jeho zdravotný stav v poslednej dobe nebol ideálny.

Rakúsky pilot formuly F1 Andreas Nikolaus Lauda, známy ako „Niki“ Lauda, zomrel vo veku 70 rokov v pondelok 20. mája v kruhu svojej rodiny.

Absolvoval dve transplantácie obličiek a v minulom roku podstúpil aj transplantáciu pľúc, ktorú priznal, že niesol oveľa horšie, ako nešťastnú udalosť, ktorá sa mu prihodila v roku 1976 na pretekárskej dráhe v nemeckom Nürburgringu, kedy sa Laudovo Ferrari 312T  v rýchlosti 250 km za hodinu odrazilo od skalnej steny, následne vzbĺklo a on začal horieť zaživa. Kým ho vytiahli z vraku vozidla, utrpel vážne popáleniny tretieho stupňa a nadýchal sa toxínov, ktoré mu poškodili pľúca. Už po necelých dvoch mesiacoch po nehode jazdil Veľkú cenu Talianska, kde sa umiestnil na štvrtom mieste.

Svoje prvé preteky absolvoval v roku 1971 na Veľkej cene Rakúska za March-Ford. O štyri roky neskôr sa z neho stal prvýkrát majster sveta na svojom novom modeli, druhý úspech dosiahol v roku 1977 a tretí titul 1984.

Po svojej športovej kariére sa venoval svojej leteckej spoločnosti Lauda Air, kde dokonca aj sám niekedy pilotoval lietadlá.

Lauda má dokopy až 5 detí. Okrem dvojičiek, ktoré sa narodili v roku 2009, má ešte z predchádzajúcich vzťahov troch synov.

Jeho mimoriadne úspechy ako športovca, tak i podnikateľa, zostanú nezabudnuteľné. Neúnavná chuť k akcii, priamočiarosť a odvaha budú určite vzorom pre všetkých z nás, uviedla Nikiho rodina.

Foto: Twitter
Foto: Twitter

bbc.com, YouTube