Odkiaľ sú nové prípady? Niektorí pozitívne testovaní prišli zo zahraničia

Foto: Twitter

Nové prípady s potvrdeným ochorením COVID-19 sú v pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Nitre, Leviciach a v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. V pondelok (20. 7.) na Slovensku pribudlo 41 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá vykonali 3333 testov.

V prípade Prievidze ide zväčša o aktívne dohľadané kontakty s pozitívnymi osobami a ich cielené testovanie. “Vyšší nárast za pondelok bol spôsobený nárazovým testovaním vzoriek odobratých za viac dní,” povedala Račková.

RÚVZ v Nitre taktiež aktívne dohľadával kontakty v karantenizovanom ohnisku nákazy. Testovanie má podľa Račkovej naďalej prebiehať. “Je predpoklad, že počet potvrdených prípadov v tomto ohnisku nákazy ešte môže narásť,” podotkla.

Väčšina potvrdených prípadov v územnej pôsobnosti RÚVZ v Leviciach je importovaných zo zahraničia. Osoby boli po príchode na Slovensko iniciatívne nahlásené na úrady a sú v izolácii. “Epidemiologické vyšetrovanie prípadov nahlásených v územnej pôsobnosti RÚVZ so sídlom v Bratislave sa v súčasnosti vykonáva,” uviedla Račková s tým, že výskyt nového koronavírusu je v ostatných regiónoch Slovenska sporadický.

>>>Pribudlo najviac nakazených za posledné dni, otestovaných bolo vyše tritisíc vzoriek

Račková uvádza, že v niektorých pozitívnych prípadoch nejde o nové výskyty ochorenia, ale o výsledky opakovaných testov.

Regionálne úrady zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia na lokálnej úrovni. Situáciu majú pod kontrolou, deklaruje Račková. Naďalej vyhľadávajú aj kontakty, ktoré boli s pozitívne potvrdenými osobami. “Zároveň sa odber klinických vzoriek na ochorenie COVID-19 realizuje aj u suspektných osôb, repatriantov a ďalších indikovaných osôb,” hovorí.

Zdroj: TASR