Od 1. septembra sa zmenil zoznam rizikových krajín: Po návrate je potrebná karanténa

Od utorka 1. septembra začínajú platiť nové opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva. Do zoznamu rizikových krajín pribudlo hneď niekoľko štátov, pričom všetci, ktorí sa z nich aktuálne vrátia, budú musieť ísť do domácej karantény.

Opatrenie začalo platiť v utorok 1. septembra od 7.00 h.

Medzi rizikové krajiny sú po novom zaradené aj obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov: Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

Menej rizikové krajiny

Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko.

Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

Domácia izolácia

“Pre všetky osoby, ktoré od 1. septembra od 7:00 vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, bude povinná karanténa. Spolu s dotyčnou osobou budú musieť ostať v domácej izolácii aj osoby žijúce s ňou v spoločnej domácnosti,” uvádza Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti. Dodávajú tiež, že testovať sa bude najskôr na piaty deň od príchodu.

Návrat z rizikovej krajiny je občan povinný oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, a to telefonicky alebo elektronicky.

 Návrat z rizikovej krajiny, ktorá je členom EÚ

  • povinná domáca izoloácia do doby negatívneho testu na COVID-19
  • ak sa testovanie nepodarí zrealizovať a nebudú u občana žiadne príznaky, karanténa sa skončí po 10. dňoch

Návraz z rizikovej krajiny, ktorá NIE JE členom EÚ

  • domácu izoláciu nie je možné ukončiť bez negatívneho testu na COVID-19

Zdroj: Facebook/Min. vnútra