10 faktov z natáčania rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, o ktorých ste možno ani netušili

K Vianociam už každoročne patrí tradičná rozprávka Tri oriešky pre Popolušku, bez ktorých by najkrajšie sviatky v roku neboli tým pravým. No viete o tejto rozprávke skutočne všetko? Toto ste možno doteraz ani netušili.

 

10 zaujímavostí o rozprávke:

#1 Táto ikonická rozprávka mala premiéru 1. novembra 1973 vo vtedajšom Sovietskom zväze a odvtedy je televíznym trhákom   každoročnej vianočnej ponuky.  Dnes je to teda už 45 rokov a to je už naozaj úctyhodné číslo.

#2 Tri oriešky pre Popolušku sa mali pôvodne nakrúcať v lete. Scenár sa však náhle zmenil a natáčalo sa v zime. Keďže sa už šaty účinkujúcich nestihli prešiť,  úbohá predstaviteľka Popolušky tak musela v záverečnej scéne jazdiť na koni  pri teplote mínus 21 stupňov iba v ľahučkých šatách.

#3 Počas natáčania bol na niektorých miestach umelý sneh, ktorý naviezli z rybích konzervárni. Neskutočne smrdel, no našťastie dlho nevydržal a roztopil sa. Strechy domov sa zas zastriekali vápnom, aby docielili zimný nádych.

#4 Filmový štáb mal celkom patálie, aby ich zvieratká poslúchali. Našli si na ne aj nejaké tie fintičky.

  • Aby sova Rozárka žmurkla, režisér ju pichal steblom trávy.
  • Aby kôň Jurášek prikývol Popoluške, štáb ho musel škrabkať po bruchu.
  • Aby sa za Popoluškou rozbehol do lesa jej pes, museli mu hodiť snehovú guľu.

#5 Na radosť filmárov a ochranárov zvierat, počas nakrúcania neprišlo o život žiadne zviera. Dokonca aj zostrelený orol bol už počas natáčania mŕtvy. Aj mŕtva líška bola poľovníkmi zabitá už na jeseň a uchovávaná v mrazničke, aby sa nerozložila.

#6 Scénu, kde beží princ za Popoluškou zo zámku, musel herec kvôli vetru absolvovať asi 50-krát.

#7 Hlavná predstaviteľka Popolušky,  Libuše Šafránková, vo filme pôvodne hrať nemala. Nakoniec sa nechala presvedčiť kolegom z divadla a ponuku priala.

#8 Herečka Dana Hlaváčková, ktorá si vo filme zahrala Doru, bola počas natáčania tehotná. Úlohu Dory prijala aj napriek tomu, že v scenári bolo doslova napísané, že je škaredá.

#9 Režisér a scenárista z tohto filmu dodnes profitujú: “Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún,” prezrádza po štyridsiatich rokoch režisér Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať a rovnako tak aj jeho dediči, nakoľko im tantiémy budú chodiť ešte 50 rokov po jeho smrti.

#10 A všimli ste si, že princ a Popoluška sa počas celého filmu ani raz nepobozkali?

csfd.cz giphy.com, youtube