VIDEO Na Ukrajine uviazlo počas pandémie vyše 100 bábätiek narodených náhradným matkám

Foto: Twitter

Vyše 100 bábätiek narodených náhradným matkám uviazlo na Ukrajine, pretože zahraniční rodičia si ich z dôvodu zatvorených hraníc v čase pandémie nového koronavírusu nemôžu prevziať. Vo štvrtok o tom informovali ukrajinské úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

 

Ukrajinské hranice pre pandémiu koronavírusu uzavreli v marci.

“Celkovo čaká na svojich rodičov v rôznych zdravotníckych strediskách vyše 100 detí,” povedala novinárom ukrajinská ombudsmanka Ľudmila Denisovová.

Tento počet bude rásť tým viac, čím dlhšie budú platiť obmedzenia a uzatvorenie krajiny, dodala verejná ochrankyňa práv.

Denisovová uviedla, že 51 novorodencov je umiestnených v kyjevskom hoteli, ktorý vlastní jedna z kliník v ukrajinskej metropole.

Pätnásť z týchto 51 bábätiek je už so svojimi rodičmi, pričom ďalších 36 je v starostlivosti zamestnancov kliniky.

Vyzdvihnúť si ich majú rodičia z krajín ako Spojené štáty, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Nemecko, vysvetlila Denisovová.

Spomínaná klinika BioTexCom zverejnila video zachytávajúce desiatky novorodencov, ležiacich vedľa seba v samostatných postieľkach, a zamestnancov, ako sa o nich starajú.

Podľa ombudsmanky klinika apelovala na ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, aby zariadilo príchod rodičov týchto bábätiek, ale záležitosť ešte nie je vyriešená.

Komerčné náhradné materstvo je vo väčšine európskych krajín protizákonné, ale na Ukrajine je povolené.

Postsovietska republika Ukrajina, jeden z najchudobnejších európskych štátov, je pre cudzincov hľadajúcich náhradné matky čoraz populárnejšou destináciou.

Zdroj: TASR