Na Slovensko sa vrátila silnejšie búrky: Kde a kedy ich môžeme očakávať?

Foto: pixabay.com

  • Meteorológovia vydali na stredu výstrahy pred búrkami

Na Slovensko aktuálne prúdi teplý vzduch, pričom sa denné teploty šplhajú vysoko nad tropickú hranicu. Počasie však začne ovplyvňovať zvlnený studený front, na ktorom sa budú tvoriť búrky, miestami aj intenzívne.

Front sa bude počas noci z utorka na stredu presúvať na naše územie. Zajtra preto treba počítať s oblačným počasím, popoludní sa začnú tvoriť prehánky a búrky, tie môžu byť aj intenzívne.

“Na juhu Banskobystrického kraja, na Gemeri, Spiši a na juhu východného Slovenskabudú preto panovať podmienky na vznik búrok. Vo výraznej dynamike sa budú formovať do väčších celkov a priniesť môžu najmä prívalové zrážky, ojedinele aj krupobitie,” upresňuje imeteo.sk.

Foto: imeteo.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu výstrahy prvého stupňa pre časť stredného a časť východného Slovenska, ktoré platia od 11.00 h až do polnoci. Búrky môžu byť sprevádzané nárazovým vetrom a prívalovými zrážkami s krúpami.

“S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),” informuje SHMÚ.

Foto: shmu.sk

imeteo.sk, shmu.sk