Meteorológovia vydali výstrahy 1. a 2. stupňa pre dve oblasti: Ostaňte radšej doma

okno, výstrahy

Foto: unsplash.com

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na svojej oficiálnej stránke výstrahu prvého a druhého stupňa pre dve oblasti Slovenska, ktorá platí až do odvolania. Ak nemusíte vychádzať von, ostaňte radšej doma.

SHMÚ upozorňuje obyvateľov Slovenska na mimoriadne nepriaznivú smogovú situáciu častice PM10, ktorá sa týka dvoch častí Slovenska.

Výstraha 1. stupňa platí pre oblasť Banská Bystrica – zhoršenie kvality ovzdušia.

Výstraha 2. stupňa platí pre Jelšavu.

“V predchádzajúcom dni boli na niektorých staniciach priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku,” uvádza SHMÚ na svojej stránke.

Výstrahy platia až do odvolania.

Foto: shmu.sk

Čo sú častice PM10?

Zdraviu škodlivé častice PM10 môžu pochádzať z rôznych zdrojov ako je napríklad sopečná činnosť, lesné požiare, piesok z púštnych oblastí, ktorý sa niekoľkokrát za rok dostáva aj na naše územie alebo sem tiež patria aj emisie zo spaľovacích procesov ako je vykurovanie domácností, doprava, energetický priemysel či spaľovanie odpadu.

Práve v zimných mesiacoch sa kvalita ovzdušia výrazne zhoršuje kvôli emisiám z vykurovania, ktoré sa v zime zvyšujú dvojnásobne oproti iným mesiacom v roku. Tieto častice sú pre ľudské zdravie mimoriadne nebezpečné a vdychovanie sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia alebo dieselových motorov môže na náš organizumus pôsobiť karcinogénne, čiže rakovinotvorne.

Aktuálna situácia môže najhoršie pôsobiť na starších ľudí, na osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikov a astmatikov, veľmi malé deti a taktiež na tehotné ženy.

shmu.sk