Silné dažde a záplavy vo východnej Afrike zasiahli od marca už viac ako 1,3 milióna ľudí. Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN), ktorú citovala agentúra DPA.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) informoval, že od začiatku obdobia dažďov v marci spôsobilo nepriaznivé počasie vysídlenie najmenej 481.000 ľudí.
Silné dažde zapríčinili záplavy, zosuvy pôdy a škody na majetku a infraštruktúre vo viacerých krajinách východnej Afriky. Najsilnejšie dažde zasiahli Burundi, Keňu, Etiópiu, Rwandu, Somálsko a Tanzániu.
Hladina Viktóriinho jazera na hraniciach Tanzánie, Ugandy a Kene je najvyššia od roku 1964. Podľa oblastného klimatického centra ICPAC zaznamenali mnohé meteorologické stanice najväčší úhrn zrážok za uplynulých 40 rokov.
Deforestation as East Africa’s population grows is causing record flooding along rivers. 94 Kenyans died in floods last month. Lake Victoria’s water level is rising to historic levels. A good analysis here: https://t.co/JCSDHUjci2 pic.twitter.com/FbKQ6qMryh
— James Hall (@hallaboutafrica) May 12, 2020
Meteorológovia považujú za príčinu silných dažďov takzvaný dipól v Indickom oceáne (IOD), ktorý prispel aj k ničivým požiarom v Austrálii začiatkom tohto roku.
IOD je fenomén, podobne ako El Niňo v Tichom oceáne, ku ktorému dochádza, keď je rozdiel medzi teplotami povrchových vrstiev morskej hladiny vo východnej časti a západnej časti Indického oceánu.
Podľa štúdie zverejnenej v časopise Nature začiatkom marca sa tento fenomén vzhľadom na klimatickú zmenu v nasledujúcich rokoch ešte zhorší.
Floods and landslides in Kenya have killed nearly 200 people, displaced 100,000 and strained critical infrastructure, with unprecedentedly high water levels at two dams forcing the evacuation of villagers at risk. Ayenat Mersie reports. https://t.co/q12UM7mHH9 pic.twitter.com/xYECY5EeWw
— Reuters Africa (@ReutersAfrica) May 6, 2020
Zdroj: TASR, Foto: Twitter