Mnohí si počas aktuálnej situácie kladú otázku o prenose koronavírusu potravinami, zakúpenými v obchodných reťazcoch. Poniektorí ich po príchode domov dezinfikujú, iní zas zastávajú názor, že ich dezinfekcia potrebná nie je. Aký názor majú na túto vec odborníci?
Podľa súčasných vedeckých stanovísk Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie sú vedecké dôkazy o prenose nového koronavírusu potravinami.
“Podľa aktuálnych poznatkov o opísaných dráhach prenosu koronavírusov je nepravdepodobné, že sú potraviny zdrojom infekcie. Rovnako neexistuje žiaden dôkaz o tom, že obaly potravín, ktoré boli vystavené rôznym okolitým podmienkam a teplotám, prenášajú infekciu. Toho času neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by potraviny predstavovali riziko pre verejné zdravie v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.
Ako však ďalej uvádza samotný úrad, aj napriek tomu, že v súčasnosti nie sú dôkazy o prenose nového koronavírusu potravinami, je potrebné, aby každá osoba, ktorá manipuluje s potravinami, teda aj osoba v domácnosti, dbala na svoju ochranu, zodpovedne pristupovala k hrozbe šírenia nákazy a dodržiavala správne postupy v oblasti osobnej hygieny a hygieny potravín, ktoré slúžia na znižovanie rizika prenosu koronavírusu.
>>>Je možný prenos koronavírusu pitnou vodou? Úrad vydal TAKÉTO stanovisko!
Čo je dôležité?
• dodržiavať zásady osobnej hygieny (časté a dôkladné umývanie rúk – po manipulácii s potravinami, pred konzumáciou jedla),
• dezinfikovať všetky povrchy a nástroje prichádzajúce do styku s potravinami,
• zaobchádzať s obalmi hygienicky bezpečným spôsobom (odstránenie do komunálneho odpadu).
FB Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky