Hurikán Epsilon sa dotkne aj Európy: Prinesie zmenu v počasí

Podľa aktuálnych informácií meteorológov sa v blízkosti Bermúd nachádza hurikán Epsilon. Ten by mal podľa modelov prudko zmeniť smer a zamieriť do Európy, kde začiatkom týždňa môže priniesť zmenu počasia.

Epsilon sa stal v stredu 21. októbra hlavným hurikánom a bol klasifikovaný ako hurikán 3. kategórie. Tento hurikán sa približuje k Bermudám, no priamo na pevninu neudrie. I napriek tomu však pre Bermudy platia varovania do popoludňajších hodín.

“V priebehu nasledujúcich dní sa bude Epsilon postupne otáčať smerom na severovýchod, pričom bude prechádzať cez severozápadný Atlantik a zmení sa na extratropickú búrku. Zrejme cez víkend bude pokračovať v posilňovaní na veľmi silnú severoatlantickú búrku a k Európe sa priblíži začiatkom budúceho týždňa. Do Európy by sa pozostatky hurikánu Epsilon mohol dostať do utorka,” uvádza imeteo.sk. 

Predpovede počítačových poveternostných modelov tiež naznačujú, že tlak v systéme by mohol dosiahnuť extrémne nízku úroveň. Európsky model ECMWF vidí tlak v jadre na hodnote 930 hPa. Nemožno vylúčiť ani vznik bombogenézy.

“V prognózach, ako extropická búrka ovplyvní počasie v Európe, ešte pre zatiaľ existujú veľké neistoty. Podľa predbežných prognóz by extropická búrka mohla do oblasti strednej Európy priniesť intenzívnejšie zrážky a búrky,” dopĺňa imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk