Druhá vlna je asi za nami, no ešte sme nevyhrali, varuje profesor Krčméry

Slovensko zastáva prvenstvo v najnižšom počte nakazených spomedzi ostatných štátov v Európe. V najbližších dňoch očakávame uvoľnenie 4. fázy opatrení. Môžeme si už vydýchnuť?

 

Minulý týždeň sa po osemhodinovom rokovaní krízový štáb dohodol na spoločnom uvoľnení 2. a 3. fázy. Tie však so sebou prinášajú aj riziká v podobe druhej vlny epidémie. Tú môže podľa profesora Vladimíra Krčméryho spôsobiť najmä otvorenie hraníc. Prípady importované zvonka, pendleri a študenti pôsobiaci v zahraničí sú v tomto stave veľkou hrozbou.

Ak situácia a výrazne dobré čísla zotrvajú aj naďalej, hovorí o zlomovom 20. máji, kedy by sa mala otvoriť aj 4. fáza uvoľňovania ekonomiky. Tá je čoraz bližšie k opäť normálnemu životu.

V LETE SA VÍRUSU NEDARÍ. OKÚPEME SA TEDA V MORI?

S príchodom leta a tepla je väčšia šanca, že sa vírusu zbavíme. Väčšina respiračných epidémií, okrem eboly, bola viazaná na zimu a začiatok jari. Vírusom sa totiž darí v suchom a chladnom počasí,“ uviedol Vladimír Krčméry v rozhovore pre denník Pravda. Je však podľa neho dôležité rátať aj s tým, že opäť príde zima a s ňou aj väčšie riziko šírenia vírusu.

Pozor si budeme musieť dať aj v zahraničí počas letnej dovolenky. Na Balkáne bude počas leta situácia s vysokou pravdepodobnosťou priaznivá. „Treba si však dávať pozor na vývoj v iných krajinách. Môže sa totiž stať, že na pláži v auguste či v septembri z pravej strany bude sedieť turista z Ruska, kde sa epidémia skončila pred týždňom, no a z ľavej strany turista z Londýna, kde sa skončila pred dvoma týždňami,“ dodáva profesor Krčméry.

>>>V nedeľu už možno potraviny nenakúpime: Premiér súhlasí, reťazce váhajú

DRUHÁ VLNA. NEPOĽAVUJTE V OPATRNOSTI.

Slovenska sa týkala epidémia typu plató, to znamená, že nevidíme prudké vzostupy ani poklesy. Preto je možné, že máme druhú vlnu už za sebou. Nakoľko sa pred veľkonočnými sviatkami počty nakazených stabilizovali a po sviatkoch znova jemne narastali. Netreba však zabúdať, že vlny môžu byť aj tretie či štvrté.

Rúška tak pre istotu nevyhadzujte. Ak nepríde ďalšia vlna šírenia vírusu, je pravdepodobné, že si ich nasadíme znova pri najbližšej chrípkovej epidémii v zime, prípadne sa rúško stane našou súčasťou pri cestovaní preplnenými prostriedkami.

VAKCÍNA VO VÝVOJI. BUDEME VŠAK MAŤ KOHO OČKOVAŤ?

Ako avizuje medicínsky časopis Lancet, vakcíny proti COVID-19 sú v štádiu výroby. Kórejsko-oxfordská a nemecká vakcína uspeli v prvej fáze testovania. Spojené štáty majú svoju vakcínu už v druhej fáze vývoja. Je teda možné, že možnosť zaočkovať sa proti koronavírusu COVID-19 bude u nás dostupná už v priebehu zopár mesiacov. Posledný prieskum však naznačuje, že len tretina občanov by sa dala zaočkovať.

Profesor Krčméry momentálne odporúča nechať voľbu očkovania na báze dobrovoľnosti. Ak by prišli ďalšie vlny, ktoré by boli pre našu krajinu ničivé, zaviedol by toto očkovanie medzi povinné.

spravy.pravda.sk