Blíži sa ďalšia víchrica: Slovensko potrápi vietor i hustejšie sneženie

Z Atlantiku mieri do Európy ďalšia tlaková níž, ktorá prinesie vietor a ovplyvní počasie aj na Slovensku. Najsilnejšie nárazy vetra sa však očakávajú na juhu Nemecka, v Rakúsku a v celej Západopanónskej panve, kde môžu nárazy dosahovať rýchlosť až 120 km/h.

 

Na Slovensku bude fúkať slabší vietor, no meteorológovia i napriek tomu vydali výstrahy pre celé západné Slovensko. Výstrahy prvého stupňa platia v piatok 28. februára v čase od 6.00 h do 16.00 h.

“Miestami sa očakáva výskyt vetra, s priemernou rýchlosťou nad 12 m/s (45 km/h), ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),” uvádza SHMÚ na svojej stránke.

Foto: shmu.sk

Bude aj snežiť

Okrem vetra predpovedajú meteorológovia aj dve vlny sneženia, pričom tá prvá bude výraznejšia a sneh napadne vo viacerých častiach Slovenska.

Sneženie by malo doraziť v piatok v skorých ranných hodinách od západnu, pričom sneh bude padať od výšky približne 300 m n.m. Podľa imeteo.sk sa očakáva, že v nižších polohách napadne do 5 až 10 centimetrov snehu, vo vyšších oblastiach to bude viac.

“Najviac snehu by na našom území malo pripadnúť v oblasti stredného Slovenska. V horských oblastiach môže napadnúť do 15, ojedinele až 20 cm snehu,” upresňuje imeteo.sk.

V nížinách by snežiť nemalo.

shmu.sk, imeteo.sk