Alergici pozor! S príchodom jari sa začalo aj peľové obdobie

V nasledujúcich dňoch by mali zbystriť pozornosť predovšetkým ľudia, ktorí trpia alergiou na peľ a zabezpečiť si tak príslušné lieky z lekárne alebo sa rovno objednať k alergológovi.

V uplynulých týždňoch prevažoval v ovzduší peľ drevín zo skupiny cyprusovité-tisovité, jaseňa, vŕb a topoľov. Dobrou správou je, že sa skončila peľová sezóna liesky a jelše, čiže ich peľ sa bude vyskytovať vo vzduchu už len ojedinele a vo veľmi nepatrných koncentráciách. Denné výskyty peľu drevín v celej krajine Slovenska z čeľadí cyprusovitých tisovitých a peľu topoľa tak budú mať znižujúcu sa tendenciu.

Alergie na peľ sú v populácii veľmi rozšírené a trpí ňou stále viac ľudí. Aby ste sa uchránili pred prípadným kýchaním, škiabaním v nose či hrdle, uslzenými, opuchujúcim očiam či kašľom, okrem liekov, ktoré by ste mali užívať, je odporúčané sa vyhýbať aj prostrediu, kde sa vyskytuje väčší počet drevín, ktoré vám môžu spôsobiť ťažkosti.

Prečítajte si tiež: Na Slovensku sa premnožil nebezpečný chrobák: Takto vyzerá!

Okrem toho sa v nasledujúcich dňoch zľahka zvýši denná prítomnosť peľu jaseňa, duba a hrabu. Pozor by ste ale mali dávať na značný podiel peľového alergénu z brezy, ktorý môže poletovať a silnieť za slnečných a veterných dní na celom území Slovenska a očakáva sa, že dosiahnu alergologicky závažné koncentrácie aj v chladnejších miestach Slovenska.