AKTUÁLNE! Víchrica, ktorá mieri do Európy ovplyvní počasie aj u nás

Podľa aktuálnych informácií meteorológov by mala byť druhá polovica týždňa v Európe mimoriadne dynamická. Numerické modely totižto poukazujú na hlbokú tlakovú níž, ktorá zasiahne západnú Európu a prinesie tak so sebou veľmi nebezpečné počasie do mnohých štátov Európy. 

Spomínaná tlaková níž so sebou prinesie nebezpečné javy, akými sú sneženie, či búrky. Táto tlaková níž bude mať vplyv na počasie aj na Slovensku.

“Už teraz počasie nad Britskými ostrovmi ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa cez ostrovy presúva smerom na juh. Tá začne byť nebezpečná až v noci zo štvrtka na piatok, kedy sa prehĺbi západne od Francúzska. Tlak v jej strede by mal poklesnúť až pod 990 hPa. Následne sa tlaková níž dostane nad západné Francúzsko, odkiaľ sa bude presúvať v priebehu piatka nad Lamanšský prieliv, kde dôjde k jej ďalšiemu prehĺbeniu,” píše imeteo.sk.

Táto tlaková níž sa následne presunie späť zasa nad Britské ostrovy. Tu sa začne postupne vypĺňať, no to sa udeje až v nedeľu. Z tohto popisu je tak evidentné, že tlaková níž, ktorej stred sa bude nachádzať až 3 dni nad pobrežím Európy prinesie nebezpečné počasie.

Tlaková níž, prinesie vietor o sile víchrice až okolo 100 km/h, no nárazy vetra budú ešte silnejšie. Presahovať budú až 150 km/h. Veľmi silný vietor bude spôsobovať aj zvýšenie morskej hladiny. Na pobreží môžu vlny dosahovať výšku až 5 metrov. Ďalším nebezpečným javom bude výdatný dážď. Vo Francúzsku by mohlo spadnúť až okolo 100 mm zrážok, no najnebezpečnejšia situácia sa očakáva v Alpách a v Taliansku,” dopĺňa imeteo.sk.

Na juhu Álp tak môže spadnúť až viac ako 200 mm zrážok. Vo vyšších polohách Álp by sa pritom malo jednať o prídel snehových zrážok a napadnúť by tu mohlo niekoľko desiatok centimetrov zrážok.

Tlaková níž ovplyvní aj počasie na Slovensku

Podľa aktuálnych informácií však bude jej vplyv skôr sekundárny. Do našej oblasti totiž bude prúdiť veľmi teplý vzduch, vďaka ktorému budú na našom území stúpať denné teploty. Tie sa dostanú na nadpriemerné hodnoty.

“Najteplejšie by malo byť na našom území v sobotu, kedy sa teploty dostanú až na hodnoty +20 až +26 °C, čo sú skutočne významné hodnoty na začiatok októbra. Tieto teploty však dlho nevydržia,” informuje imeteo.sk.

V noci zo soboty 3. októbra na nedeľu 4. októbra by po okraji spomínanej tlakovej níže so stredom nad západnou Európou mal cez naše územie postupovať studený front, ktorý prinesie výraznejšie zrážky a spočiatku aj búrky. Zosilnieť by mal aj vietor.

Zdroj: imeteo.sk