12 tradičných vianočných zvykov, na ktoré sa pomaly zabúda. Majú pritom dôležitú symboliku

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku, ktoré sa spájajú s množstvom tradícii a zvykov, ktorými sa kedysi riadili naši predkovia. V súčasnej modernej dobe však množstvo z nich upadá do zabudnutia a rodiny zvyknú dodržiavať len niekoré.

Vianočné zvyky a tradície našich predkov boli rôzne, no striktne sa dodržiavali. Ktoré z nich sú prítomné ešte stále aj vo vašich domácnostiach?

Pôst

Počas celého Štedrého dňa sa držal pôst, ktorý trval až dovtedy, kým na oblohu nevyšla prvá hviezda. Deťom sa vravelo, že ak vydržia do večere nič nejesť, uvidia zlatú hviezdu alebo zlaté prasiatko.

Čo nesmelo chýbať na stole?

Jedlá sa líšili podľa regiónu, no takmer na žiadnom prestretom stole nesmeli chýbať chlieb, cesnak, med, oblátky, kapustnica, ryba, zemiakový šalát, opekance, koláče a ovocie.

Cesnak

Na každom stole sa kedysi musel nachádzať cesnak, ktorý symbolizuje zdravie pre celú rodinu počas nasledujúceho roka. Mnoho rodín tento zvyk dodržiava doteraz.

Orechy

Naopak, orechy na stole majú zabezbečiť hojnosť počas roka, taktiež sa zvykli hádzať do rohov.

Nostalgické video, ktoré vás vráti do detstva: Nezabudnuteľný vianočný panáčik

Foto: pixabay.com

Šupina z kapra alebo peniaze

Tento zvyk sa zachoval až do dnešnej doby a mnoho rodín ho stále dodržiava. Počas štedrovečernej večere sa pod obrus dáva šupina z kapra alebo peniaze, ktoré znamenajú, aby ich rodina mala v budúcom roku dostatok.

Cesnak a med

Po spoločnej modlidbe namočila gazdiná strúčik cesnaku do medu a urobila ním krížik na čelo manželovi a svojim deťom.

Jablko

Na stole nesmelo chýbať jabĺčko, ktoré sa krájalo priečne na polovicu. Ak sa po prekrojení z jadrovníka vytvoria hviezda, znamenalo to šťastie a zdravie, ak krížik, rodinu mala postretnúť choroba či dokonca smrť.

Prípitok

Ešte aj teraz sa dodržiava zvyk, že hlava rodiny pred začiatkom večere prednesie prípitom s pálenkou. Až potom nasleduje jedenie oblátok s medom a cesnakom, ktoré predchádzajú večeri.

Foto: pixabay.com

Párny počet tanierov

Na štedrovečernom stole musel byť vždy prestretý párny počet tanierov, pri nepárnom by si pre posledného prišla smrť. V niektorých oblastiach sa dokonca prestieral o jeden tanier navyše, ak by zavítal na večeru náhodný hosť. Inde sa zase touto formou vzdávala úcta zosnulému členovi rodine.

Odbiehanie od stola

Na stole muselo by vždy všetko nachystané, aby gazdiná nemusela odbiehať. Mohlo to totiž znamenať smrť.

Opekance

Hovorí sa im tiež bobálka či pupák a taktiež patria k tradičnému pokrmu Vianoc. Mali by sa jesť zo spoločnej misy, aby rodina spolu držala aj počas budúceho roka. Mak zároveň symbolizuje hojnosť a preto sa nie nadarmo niekomu želá “peňazí ako maku”. Práve preto sú opekance na vianočnom stole veľmi dôležité.

Hádzanie topánky

Veľmi pekný zvyk mali kedysi dievčence súce na vydaj, ktoré hádzali topánku za hlavu smerom k dverám. Ak dopadla špičkou ku dverám, znamenalo to, že sa do roka vydá, ak ku dverám smerovala päta, mala ostať ešte rok slobodná.

TOP slovenské vianočné pesničky posledných rokov. Ktorá z nich je najkrajšia?