Vo veku 75 rokov zomrel v noci na stredu veľmajster Maltézskeho rádu Giacomo Dalla Torre. Agentúra Reuters pripomína, že počas svojho pôsobenia Dalla Torre spustil reformy vo fungovaní rádu a urovnal napäté vzťahy s Vatikánom.
V poradí 80. veľmajster Zvrchovaného Maltézskeho rádu zomrel 29. apríla niekoľko minút polnoci na následky nevyliečiteľnej choroby, ktorú mu diagnostikovali pred niekoľkými mesiacmi. TASR o tom informovalo v tlačovej správe veľvyslanectvo rádu v SR.
Až do zvolenia nového veľmajstra bude tento medzinárodný katolícky rád, ktorý má hlavné sídlo v Ríme, viesť tzv. hlavný komtúr ‘Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boas.
Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto sa narodil 9. decembra 1944 v Ríme. Za člena Maltézskeho rádu bol prijatý v roku 1985 a v roku 1993 zložil večné sľuby.
V apríli 2017, po rezignácii predchádzajúceho veľmajstra Matthewa Festinga, bol zvolený za dočasného predstaveného rádu na obdobie jedného roka. Následne ho v máji 2018 zvolili za 80. princa a veľmajstra. Počas pôsobenia vo funkcií sa osobne zúčastňoval aj na charitatívnych akciách, napríklad pravidelne rozdával jedlo bezdomovcom na železničných staniciach v Ríme.
Sadly now it’s official: Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, 80th Prince and Grand Master of the Sovereign Military Order of Malta died shortly after midnight on 29 April in Rome. He was elected on 2 May 2018. https://t.co/dDWp6Kv4Zt pic.twitter.com/3DZzNQ1LRG
— Lucas Szkopinski (@LSzkopinski) April 29, 2020
Veľmajstri Maltézskeho rádu zvyčajne zastávajú svoju funkciu doživotne. Odstúpenie predchádzajúceho veľmajstra, Brita Matthewa Festinga, pred troma rokmi, bolo prvým takýmto krokom za niekoľko storočí.
Posledné obdobie Festingovho mandátu poznačili spory s Vatikánom, ktoré boli súčasťou napätia medzi reformistickým pápežom Františkom a jeho konzervatívnymi kritikmi, píše agentúra Reuters.
Dalla Torre po svojom nástupe do funkcie zaistil zmierenie so Svätou stolicou a v rámci rádu spustil proces reforiem.
Suverénny rád Maltézskych rytierov, ktorý bol založený v 11. storočí v Jeruzaleme, sa v súčasnosti zaoberá prevažne charitatívnou činnosťou. Má približne 13.500 členov, 80.000 dobrovoľníkov a 42.000 zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich po celom svete.
Ako samostatný subjekt medzinárodného práva má diplomatické vzťahy so 110 štátmi.
Zdroj: TASR, Foto: pixabay.com