Slováci sa nevedia dostať na vyšetrenia k lekárom: Minister má pre nich jasný odkaz

Už niekoľko týždňov naše zdravotníctvo dostáva zabrať. Pandémia koronavírusu ohrozuje nielen nás, ale i lekárov, ktorí sa o pacientov starajú. Netreba však zabudnúť, že s príchodom COVID-19 neodišli všetky ostatné choroby sveta.

 

Všetku pozornosť dostávajú lekári 1. línie, avšak Ministerstvo zdravotníctva SR dostáva čoraz viac podnetov pre prešetrenie základnej zdravotnej starostlivosti u pacientov s inými ochoreniami.

Krízový štáb vydal množstvo nariadení, ktoré mali zabrániť šíreniu vírusu COVID-19. Lekári čiastočne presunuli plánované operačné zákroky v nemocniciach, obmedzili ordinačné hodiny v ambulanciách a s pacientami v mnohých prípadoch riešili ich diagnózy počas telefonátu.

POČET NAKAZENÝCH RAPÍDNE KLESÁ, JA SA VŠAK STÁLE NEMÁM KDE DAŤ VYŠETRIŤ

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval lekárov už niekoľkokrát prostredníctvom tlačových konferencií, aby sa postupne vrátili do normálu. Obmedzenia sa od veľkonočných sviatkov uvoľňujú a počet pozitívne testovaných rapídne klesá, preto by podľa jeho slov bolo na mieste, ak by sa zdravotnícke zaradenia začali otvárať a prestali fungovať v obmedzenom režime.

Pripomína však, že boj s koronavírusom sme ešte nevyhrali. Vždy je potrebné si pacienta objednať na presný čas pred tým, ako sa telefonicky uistíte, že nemá žiadne príznaky infektu,” dodáva minister.

Je treba však rátať s tým, že čakacie doby u lekárov budú dlhšie, než obvykle, nakoľko bude na obyčajné vyšetrenia čakať väčšie množstvo pacientov, a taktiež kvôli protiepidemiologickým opatreniam ako dezinfekcia ambulancie po každom pacientovi, prezliekanie lekára a podobne.

Minister odporúča lekárom začať aj s preventívnymi prehliadkami, ako je to napríklad s mamografickým vyšetrením, ktoré postupne začínajú zariadenia uvoľnovať. Rozhodnutie však podľa neho závisí aj od lokálneho manažmentu zdravotníckeho zariadenia.

Foto: pixabay.com

S PRÍCHODOM COVID-19 OSTATNÉ CHOROBY NEZMIZLI

Liečiť ľudí iba na COVID-19 a ostatné ochorenia považovať za menej dôležité môže viesť ku katastrofe. Na toto riziko upozornila pred pár dňami aj Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov pod vedením MUDr. Petra Makaru, MPH.

Lekári vo svojom stanovisku uvádzajú, že odviesť pozornosť zdravotníckych pracovníkov od základných funkcií zdravotnej starostlivosti a pozornosť sústrediť len na riešenie krízového štábu môže viesť k zbytočným úmrtiam. Práve takúto lekciu ponúkla kríza eboly, pri ktorej počet ľudí, ktorí zomreli v dôsledku obmedzeného prístupu k bežnej zdravotníckej starostlivosti, vtedy prekročil počet pacientov usmrtených vírusom eboly.

Príkladom môže byť prípad pacientky s perikarditídou (zápalom osrdcovníka), ktorá momentálne leží na JIS. Ide o vážne ochorenie, ktorého akútne neliečenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Pacientka sa dostala do nemocnice až potom, ako na ulici skolabovala a doviezla ju záchranka. Dovtedy jej prijatie do nemocnice odmietol obvodný lekár, záchranka a taktiež lekári v 1. línii, teda ľudia pri vstupe do areálu.

U pacientky bola indikovaná liečba v kardiocentre, avšak tam ju nechceli prijať bez negatívneho testu na koronavírus, na ktorý sa však čaká. Čas pacientky je však drahocenný.

Je treba dodať, že najväčšou hrozbou je pre pacienta zanedbaná starostlivosť. Kým sa ich lekári snažia liečiť na diagnózu, ktorú nemajú, oni zatiaľ umierajú na iné bežné ochorenia.

najmama.aktuality.sk