Premiér Matovič: Do tried vstúpia len pretestované deti, začneme s tým cez víkend

Foto: Facebook

Priemiér Igor Matovič sa rozhodol zobrať otvorenie škôl do vlastných rúk. Chce zorganizovať pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19. Pomôcť by mu s tým malo podľa jeho slov len zopár ľudí z Úradu vlády.

Ústredný krízový štáb považuje testovanie škôl ako reálnu cestu, ktorá pomôže otvoriť školy a udržať ich pre deti bezpečné počas nasledujúcich mesiacov pandémie. V pláne je víkendové testovanie, ktoré by umožnilo otvoriť školy od pondelka (7.12.). Išlo by však len o tie školy, ktoré by sa testovania zúčastnili. Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády vyhlásil, že „do tried vstúpia iba tie deti, ktoré budú pretestované.“ Neotestovaní žiaci sa majú naďalej vzdelávať dištančne.

Január je pre otvorenie škôl priaznivejší

Plán z dielne ministerstva školstva na návrat žiakov do škôl v utorok (1. 12.) ústredným krízovým štábom neprešiel. Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, chce minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) predstaviť pred Vianocami a školy tak otvoriť 8. januára. Do lavíc by mali nastúpiť žiaci druhého stupňa základných škôl a rovnako aj žiaci stredných škôl. Tí sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Vysokoškolákom bude prebiehať online forma vzdelávania do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnakú, prezenčnú výučbu v školách majú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Minister školstva Gröhling na Facebooku poznamenal, že zatiaľ bude jeho rezort rozširovať databázu zdrojov na webe Učíme na diaľku, tiež bude robiť na ďalších hodinách v Edu TV a pomáhať tak žiakom i učiteľom.

K téme otvorenia škôl sa na Facebooku vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová: Pre verejnosť nie je podstatné, koho plán krízový štáb či vláda podporí, ale to, aby zodpovedné orgány štátu boli akcieschopné a prinášali riešenia akútnych problémov. Ak majú žiaci zostať ďalšie týždne doma len preto, že vláda nenašla spoločné riešenie dôležitého problému, nie je to dobrá správa.“

 

Ak sa aj vy zaujímate o otvorenie vašej školy, tu je stručné zadanie Ústredného krízového štábu voči ministerstvu školstva, ktoré malo splniť:

1) škola (zriaďovateľ) si musí vedieť zorganizovať pravidelné pretestovanie všetkých žiakov ll. stupňa ZŠ (alebo strednej školy) a aspoň jedného rodiča žijúceho v spoločnej domácnosti, plus všetkých zamestnancov školy;

2) následne škola umožní všetkým žiakom s negatívnym výsledkom na Covid-19 prezenčnú výučbu priamo v škole a ostatným žiakom zabezpečí dištančné vzdelávanie;

3) štát poskytne škole antigénové testy a predbežne 5 eur na test ako príspevok na zabezpečenie výdavkov s testovaním.

Zdroj: tvnoviny.sk, Facebook | Autor článku: Diana Štrusová