Pizzly, hybridný potomok ako dôsledok klimatickej krízy: Potvrdili to aj testy DNA

Medveď pizzly je hybridný potomok ľadového medveďa a medveďa grizzlyho. Prvýkrát ho vedci spozorovali v roku 2006 v Kanade. Domnievajú sa, že ide o jeden z dôsledkov klimatickej krízy.

 

Pri spozorovaní sa vedcom takýto medveď zdal netypický, nakoľko mal síce veľkosť a bielu srsť ako ľadový medveď, na sebe mal však výrazné hnedé škvrny. DNA testy tejto šelmy potvrdili, že išlo o prvého nájdeného hybridného potomka ľadového medveďa a medveďa grizzlyho.

O štyri roky neskôr sa pri ďalšej šelme odhalilo, že bola krížencom už druhej generácie – medveď sa narodil hybridnej matke a samcovi medveďa hnedého, teda grizzlyho.

 

Dôvodom stretu je klimatická zmena

Teploty v Arktíde prudko rastú. To má za následok úbytok morského ľadu. Ľadové medvede sa tak presúvajú za korisťou na pevninu a medveď grizzly taktiež opúšťa svoje územie a môže prenikať do vyšších polôh. Oba druhy sa tak stretávajú pri lovení, čo v minulosti nebolo možné.

Ľadové medvede lovia tulene ako svoje koristi. Čoraz častejšie sú však tieto šelmy nútené kvôli alarmujúcemu teplu v Arktíde získavať potravu z ľudského odpadu, čo im môže uškodiť.

Zvyšujúci sa výskyt hybridizácie by mohol ohroziť biodiverzitu oboch druhov. Pri párení hrozí znížená genetická rôznorodosť, čo môže spôsobiť genetické poruchy, akým čelili aj mamuty a následne došlo k ich vyhynutiu. Kríženie ľadového medveďa a medveďa grizzlyho nie je až takým problémom, oba druhy sú si toiž veľmi podobné, problémom môže byť však hybridný potomok, ktorý stráca vitalitu a stáva sa ohrozeným.

 

Zdroj: čt24, Autor článku: Diana Štrusová