Odborníci varujú pred užívaním liekov s vodkou: Proti koronavírusu táto kombinácia nefunguje

Foto: Facebook

Šéf ĽSNS Marián Kotleba, ktorý je nakazený koronavírusom, zverejnil na svojom Facebooku video, v ktorom zo svojej obývačky opisuje, čo mu pomáha pri ochorení. On sám sa lieči pomocou kvapiek proti kašľu v kombinácii s vodkou. Odborníci však takúto liečbu rozhodne neodporúčajú.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil na sociálnej sieti informáciu, že kombinácia lieku Bromhexin a alkoholu nie je účinná ani pri liečbe koronavírusu a ani pri iných ochoreniach.

“Tento liek sa používa na uvoľnenie hlienov pri liečbe akútnych a chronických ochorení priedušiek a pľúc spojených s produkciou hustého hlienu. Ani pri Bromhexine, ani pri žiadnom inom lieku nie je vhodná súbežná konzumácia alkoholu,” informujú.

Okrem toho odborníci varujú pred užívaním alkohol pred ochorením Covid-19, nakoľko môže zvýšiť zdravotné riziká, ak sa človek infikuje.

“Alkohol teda nie je vhodný ani na prevenciu ani na liečbu ochorenia COVID-19,” zdôrazňuje ŠÚKL.

V prípade potvrdenia ochorenia COVID-19 by sa mal každý pacient riadiť inštrukciami svojho ošetrujúceho lekára. “Bezpríznakový priebeh si zvyčajne nevyžaduje žiadnu liečbu, v prípade príznakov je potrebné zvoliť vhodný liek či už na zníženie horúčky, tlmenie bolesti a podobne,” dodávajú odborníci.

Zdroj: Facebook/ ŠÚKL