Očkovanie proti COVID-19: Bude nakoniec dobrovoľné? Kto dostane prednosť?

V druhej polovici decembra štát plánuje začať s očkovaním novovyvinutou vakcínou proti COVID-19. Doviezť by ju mali farmaceutické firmy v počte 300-tisíc kusov. V pláne je podať ju najprv zdravotníkom či zamestnancom kritickej infraštruktúry. Išlo by o 150-tisíc ľudí, ktorých by mali v druhom kole preočkovať.

 

V príprave je 25 očkovacích centier, v ktorých budú vakcínu podávať. Tú prinesie farmafirma na miesta určenia, kde budú pripravené mrazové boxy. Iba v tomto prípade firma garantuje, že vakcína bude v 100%-nom stave. Očkovaciu látku je totiž nutné skladovať pri mínus 70 stupňoch Celzia.

ZODPOVEDNOSŤ ZA NEŽIADÚCE ÚČINKY PREVEZME ŠTÁT

Bežní ľudia by sa k dobrovoľnému a bezplatnému očkovaniu mohli dostať v prvom štvrťroku 2021. Otázkou však zostáva koľko ľudí bude ochotných sa dobrovoľne zaočkovať. Vakcína vyvinutá za menej ako rok vzbudzuje neistotu. Odborníci však tvrdia, že z vedľajších účinkov netreba mať obavy. Prirovnávajú ich k tým po chrípkovom očkovaní ako bolesť v mieste vpichu, začervenanie a zvýšená teplota.

„Musíme dôverovať pokroku vo vede, ktorý tu je ale aj faktu, že zodpovednosť za nežiadúce účinky po očkovaní bude niesť štát a nie farmaceutická firma. Tá si netrúfa pri takom krátkom vývine vakcíny zobrať riziko na seba, ak by sa vyskytli vedľajšie účinky,“ vyjadril sa minister zdravotníctva Marek Krajčí pre TV Markíza a dodáva, že prípadné následky očkovania by mal štát odškodniť. O tom o aké odškodnenie pôjde a v akom rozsahu je podľa neho ešte potrebné rokovať. Preto bude očkovanie dobrovoľné.

Štát má v pláne však ľudí motivovať kampaňou. Zaočkovaní obyvatelia by mohli ľahšie vycestovať do zahraničia a do hry prichádza aj reč o skladaní rúšok.

Na európskej úrovni sa debatuje napríklad o tzv. covidpasoch, ktoré by fungovali ako medzinárodný očkovací preukaz.

Zdroj: tvnoviny.sk | Autor článku: Diana Štrusová