Naše územie zasiahol “PADAVÝ VIETOR”: Namerali takéto hodnoty

Foto: pixabay.com

Počas soboty 23. mája prinášal studený front do strednej Európy intenzívne búrky. Na naše územie však priniesol výdatný dážď a silný vietor, ktorý bol silný predovšetkým v okolí Malých Karpát. Podľa meteorológov sa práve v tejto časti vyskytol takzvaný padavý vietor.

 

Výdatný lejak priniesol počas uplynulej noci na naše územie významné zrážkové úhrny, ktoré priniesli aj viac ako 30 mm avšak na západe sa vyskytoval aj silný nárazový vietor. Najsilnejší bol najmä na zadnej strane Malých Karpát.

“V Modre bol zaznamenaný náraz vetra o sile 91,8 km/h. Dôvodom je výskyt padavého vetra,” uvádza portál imeteo.sk. 

Čo je padavý vietor?

Podľa informácií odborníkov vzniká, keď je prúdenie vzduchu orientované najlepšie kolmo na horský hrebeň. Za vhodných podmienok ako vhodný vertikálny profil teploty a rýchlosť vzduchu sa vzduch na záveternej strane prepadáva. Na záveternej strane hôr tak vzniká vlna, na ktorej zostupnej časti klesá vzduch popri svahu. Tento padavý vietor je preto rýchlejší, ako vietor na náveternej strane hôr. Táto mechanika sa tak správa veľmi podobne, ako keď voda preteká ponad prekážku.

Najsilnejší vietor sa vyskytoval na zadnej strane Malých Karpát a to predovšetkým v oblasti Pezinka a Modry, kde sa nárazy mohli šplhať až k 100 km/h. Hasiči evidujú taktiež niekoľko výjazdov predovšetkým k popadaným stromom.

Zo siete profesionálnych staníc ako je SHMÚ bol najsilnejší vietor nameraný na bratislavskom letisku, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť 76 km/h. Amatérska sieť staníc je však oveľa hustejšia a z nej môžeme vidieť, čo sa v oblasti Malých Karpát v noci dialo.

  • Na severozápadnej, náveternej strane Malých Karpát v Rohožníku sa vyskytol náraz vetra o sile 56,2 km/h, pri priemernej rýchlosti vetra 43,9 km/h.
  • Hneď na juhovýchodnej strane v závetrí Malých Karpát v Modre, však rozhodne nefúkal vánok, ale bol zaznamenaný náraz vetra o sile až 91,9 km/h a priemerná rýchlosť vetra dosiahla 66,7 km/h.
  • Padavý vietor tak bol najsilnejší v okolí Modry, no badateľný bol aj v Šenkviciach, kde bol nameraný náraz o sile 79,2 km/h, na Kramároch 76,3 km/h, či na spomínanom bratislavskom letisku 75,6 km/h.

                                                                                                                                                                                                                                           imeteo.sk