Najbližšie dni čakajú Slovensko veľké rozdiely v počasí naprieč krajinou

Najbližšie dni sa môžu naprieč Slovenskom vyskytnúť výrazné rozdiely v počasí. Chladný vzduch bude totiž prenikať cez pohoria smerom na juh len čiastočne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Dôvodom je blížiaca sa plytká chladná vzduchová hmota. “Najslabšie sa prejaví v Nitrianskom kraji, no slabšie aj v Banskobystrickom a Trnavskom kraji. Toto sú totiž oblasti, ktoré sú pri severnom až severovýchodnom prúdení v závetrí Západných Karpát, no čiastočne sa ochladí aj tam, najmä v stredu (12. 1.),” priblížili meteorológovia.

Ak je prenikajúca chladná vzduchová hmota plytká, prináša ďalší efekt – inverznú vrstvu. “Tá zabraňuje prúdeniu tohto vzduchu cez pohoria, a ten je nútený ich obchádzať alebo prenikať cez lokálne zníženiny,” spresnili. Tento efekt má byť veľmi významný napríklad na juhovýchode Slovenska v Košickej kotline, Východoslovenskej nížine, ale aj na západe v údolí Váhu, ako aj vo Viedenskej kotline a na Morave.

Foto: Facebook/shmu

“Spôsobuje, že je v určitých oblastiach na pocit chladnejšie, hoci môže ísť o tú istú vzduchovú hmotu ako v máloveterných lokalitách. Efekt vetra môžeme vyjadriť napríklad pocitovou teplotou. Vo veterných lokalitách bude jej hodnota v utorok (11. 1.) a stredu najmä na severe a východe lokálne aj okolo mínus desať stupňov Celzia,” podotkli. Očakávane rozdiely v počasí v rámci územia Slovenska podľa meteorológov možno bežne pozorovať pri preniknutí chladných stabilných vzduchových hmôt, pričom efekt je výrazný najmä v zime.

Zdroj: TASR, Foto: Facebook, pixabay.com