Plamienok z Betlehema, známy ako Betlehemské svetlo, doručia na Slovensko 11. decembra. Podobne ako vlani, aj tento rok bude cesta symbolu nádeje, lásky, pokoja a mieru poznačená pandémiou. Organizátori presunuli veľké slávnostné ceremónie do komornejších stretnutí, ktoré budú v maximálnej možnej miere podliehať aktuálne platným obmedzeniam a nariadeniam. Uvádza sa to na webe Betlehemského svetla.
Príchod Betlehemského svetla sa uskutoční presne podľa vzoru z roku 2020, teda slovenskí skauti prevezmú plamienok z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme od rakúskych skautov na slovensko-rakúskych hraniciach. O deň neskôr (12. 12.) odovzdá delegácia zo Slovenského skautingu Betlehemské svetlo na slovensko-poľských hraniciach, aby sa mohlo šíriť ďalej, na sever a východ Európy. V popoludňajších hodinách ho odovzdajú skauti z Východoslovenskej skautskej oblasti na slovensko-ukrajinských hraniciach skautom z Ukrajiny.
V pondelok 13. decembra má Betlehemské svetlo osobne prijať od zástupcov Slovenského skautingu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Odovzdávanie sa uskutoční v Bratislave a pôjde o prvé oficiálne prijatie Betlehemského svetla na Slovensku vôbec.
“Ani v tomto roku nechcú skauti iniciovať akúkoľvek formu výzvy na zhromažďovanie sa, ktoré by bolo v rozpore s aktuálne platnými nariadeniami súvisiacimi so súčasnou pandemickou situáciou. Práve preto ani v tomto roku nebudeme organizovať hromadný vlakový rozvoz, ale zrealizujeme jedno symbolické prevezenie Betlehemského svetla zo západu, z Bratislavy, na východ do Košíc. Počas jazdy nebude možné si svetlo odpáliť,” uvádza sa na webe Betlehemského svetla.
Plamienok i tento rok zažiari z pomyselnej strechy nad Slovenskom, na najvyššie položenom pracovisku – v Observatóriu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte. Vynesú ho tam skauti z Podtatranskej skautskej oblasti 19. decembra.
Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.
Zdroj: Tasr, Ilustračné foto: pixabay.com