Meteorológovia vydali na utorok výstrahy prvého a druhého stupňa: Upozorňujú pred vysokými teplotami

Ilustračná foto: shmu.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na utorok 28. júla výstrahy prvého a druhého stupňa pred veľmi vysokými teplotami, ktoré potrápia niekoľko okresov nášho územia. Informujú o tom na svojej webovej stránke.

 

Výstrahy platia pre celé západné Slovensko, pričom pre okresy krajného západu je vydaný druhý stupeň. Teploty sa tam môžu vyšplhať na 35 až 36 stupňov.

Pre okresy, kde platí prvý stupeň výstrah, sa budú teploty pohybovať od 33 do 34 stupňov.

“Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,” uvádza SHMÚ.

Výstrahy platia v čase od 13.00 h do 18.00 h.

Foto: shmu.sk

Počas utorka má cez strednú Európu od západu postupovať ďalší studený front spojený s tlakovou nížou nad južnou Škandináviou. “Pred ním od juhozápadu vyvrcholí prílev teplého vzduchu, pričom najmä na juhozápade územia teplota vzduchu vystúpi až na 33 – 34 stupňov Celzia,” uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.

Maximum teploty vzduchu (35,3 stupňa Celzia) bolo v tomto lete zatiaľ namerané v Senici 10. júla. “Je vysoko pravdepodobné, že zažijeme doposiaľ druhé najteplejšie obdobie v tomto roku. Je však určitá pravdepodobnosť, že táto hodnota bude dosiahnutá aj v tejto situácii. Oteplenie však bude len prechodné a už v noci z utorka na stredu postúpi do našej oblasti spomínaný studený front, ktorý prinesie veľa zrážok a treba počítať aj s intenzívnymi búrkami,” doplnili meteorológovia.

Zdroj: shmu.sk, TASR