Kedy začať zdobiť vianočné stromčeky a kde táto tradícia vznikla?

Foto: pixabay.com

  • Prvé vianočné stromčeky sa objavili v Nemecku

Vianočný stromček patrí medzi jednu z neodmysliteľných súčastí najkrajších sviatkov v roku, pričom jeho stavanie má dlhoročnú tradíciu. No viete, kde a kde tento zvyk vznikol a kedy sa v domácnostiach začína zdobiť?

 

Zdobenie vianočného stromčeka pochádza z nemeckého mesta Brémy zo 16. storočia, približne z roku 1570, kedy začali kresťania vo svojich príbytkoch zakladať “rajské stromy”. Najskôr išlo o stromček alebo väčšiu vetvičku, ktorú zdobili ovocím, orieškami či rôznymi ozdobami.

V 17. storočí sa tradícia stavania stromčekov preniesla do viacerých nemeckých domácností či už v mestách alebo na dedinách, až sa postupne rozšírila za hranice do celého sveta.

Prvé vianočné stromčeky začali na Slovensko prenikať koncom 18. storočia práve z Nemecka a Rakúska, do roľníckej kultúry koncom 19. storočia, do nietorých oblastí aj neskôr.

>>>Vianočné trendy na rok 2019: Inšpirujte sa farbami či ozdobami

V súčasnej dobe sa nachádza vianočný stromček takmer v každej domácnosti, pričom je vyzdobený rôznymi ozdobami, ktoré zvyknú podliehať aktuálnym trendom.

Foto: Instagram

Kedy by sa mal zdobiť stromček?

Z historického hľadiska by sa mal vianočný stromček postaviť na Štedrý deň a zložiť na dvanásty deň, no túto tradíciu dodržiava čoraz menej rodín.

V mnohých krajinách sa stromčeky zdobia už od 8. decembra, teda 16 dní pred Vianocami.

>>>Ako dobre poznáte Vianoce? Otestujte sa v našom vianočnom kvíze

Niektoré domácnosti sa však stromčekom potešia už na začiatku adventu, teda štyri nedele pred Vianocami, zatiaľ čo iné vytiahnu ozdoby 12 dní pred Vianocami.

metro.co.uk, wikipedia, foto: pixabay.com