Európa sa pripravuje na víchricu: Silný vietor zasiahne aj Slovensko

Foto: pixabay.com

Podľa aktuálnych informácií meteorológov sa v Európe očakáva výrazné zhoršenie počasia. To príde v polovici tohto týždňa a prinesie vietor o sile víchrice až orkánu. Takéto počasie ovplyvní mnohé štáty Európy a očakáva sa, že bude spôsobovať aj materiálne škody a to predovšetkým v pobrežných oblastiach Európy.

Prvým štátom, ktorý takéto počasie zasiahne budú Britské ostrovy. Vietor by tu mal naberať na sile v stredu 10. marca večer. Postupne sa rozfúka predovšetkým na juhu Írska, vo Walese a v Anglicku. Poryvy vetra by mohli dosahovať rýchlosť ojedinele až cez 150 km/h. Vietor začne následne silnieť aj v ďalších častiach Európy. Na severe Francúzska, v oblasti Beneluxu a v Nemecku by mal vietor začať silnieť vo štvrtok ráno.

Štvrtok 11. marec bude veľmi veterný nielen na pobreží, ale takmer v celom Nemecku, predovšetkým však v západnej polovici Nemecka. Nárazy vetra by mali dosahovať aj v nižších polohách rýchlosť cez 100 km/h. Najveternejšie by malo byť v Nemecku vo štvrtok okolo poludnia a súčasne v tejto dobe začne vietor naberať na sile aj v Česku a na Slovensku,” informuje portál imeteo.sk.

Ako sa prejaví takéto počasie na Slovensku?

Podľa meteorológov začne vietor na našom území silnieť vo štvrtok 11. marca počas dňa. “Nárazy vetra by sa mali pohybovať okolo 50 až 70 km/h. Na horách bude vietor fúkať postupne s rýchlosťou až cez 100 km/h,” píše imeteo.sk. Štvrtok by však mal byť ešte relatívne pokojným dňom. Neočakáva sa, aby nárazy vetra mohli dosahovať rýchlosť o sile víchrice. Hrozí skôr v piatok 12. marca.

“V piatok by totiž mal silnieť tlakový gradient a zatiaľ čo vo štvrtok hrozí v Česku, v Rakúsku a na Slovensku vietor predovšetkým vo vyššie položených oblastiach, tak v piatok sa rozfúka predovšetkým v nižších polohách. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť aj v nižších polohách do 100 km/h,” dopĺňa imeteo.sk. 

Zdroj: imeteo.sk