Ďalšia katastrofa pre Afriku: Po záplavách prišlo ešte niečo horšie

Východnú Afriku zasiahli obrovské roje kobyliek. Nové invázie prišli práve v čase, keď začína vegetačné obdobie, čo môže spôsobiť hladomor miliónov ľudí. Ide o najhoršiu inváziu kobyliek za 25 rokov, ktorú zaznamenali v Etiópii a Somálsku. V Keni evidovali naposledy podobnú inváziu pred 70 rokmi. Informoval o tom časopis National Geographic.

 

Kobylky môžu spôsobiť katastrofálne poľnohospodárske straty. Dospelá púštna kobylka môže každý deň skonzumovať približne dva gramy vegetácie, čo predstavuje váhu dospelej kobylky. Roje s počtom 70 miliárd kobyliek môžu za jeden deň zničiť približne 136 tisíc ton úrody. Dokonca aj menší roj s počtom 40 miliónov púštnych kobyliek môže za deň skonzumovať toľko ako 35.000 ľudí.

>>>Katastrofálna situácia v Afrike: Silné dažde zasiahli viac ako 1,3 milióna ľudí

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje, že v tomto roku bude trpieť nedostatkom jedla až 25 miliónov obyvateľov východnej Afriky. Podľa FAO už vážnym nedostatkom potravín trpí približne 13 miliónov ľudí v Etiópii, Keni, Somálsku, Džibutsku a Eritrei.

“Bojíme sa o našu budúcnosť, pretože tieto roje kobyliek znamenajú, že nemáme čím nakŕmiť naše zvieratá. Modlíme sa, aby nás Boh zbavil kobyliek. Je to také desivé ako COVID-19,” povedali poľnohospodári, ktorí sa obávajú o svoje plodiny.

V snahe zabrániť invázii kobyliek vlády často rozprašujú pesticídy zo vzduchu alebo priamo na zem. Z dôvodu pandémie koronavírusu však dodávky pesticídov nedodávajú včas. “Máme oneskorené dodávky. Na celom svete totiž lieta menej lietadiel,” povedal Cyril Ferrand z FAO, ktorý globálne monitoruje situáciu s púštnymi kobylkami.

Zdroj: TASR