Čínsky koronavírus má ďalšie obete: Ministerstvo zvýšilo odporúčania na 2. stupeň

  • Čínsky koronavírus sa šíri aj do iných krajín

Medzi ľuďmi sa začal šíriť strach kvôli záhadnému vírusu, ktorý vznikol v Číne, kde za posledné hodiny opäť vzrástol počet obetí. Nový koronavírus už však potvrdili aj v iných krajinách sveta, vrátane Európy. Tri prípady nakazených hlási Francúzsko.

 

V posledných hodinách bolo v Číne zaznamenaných 15 nových úmrtí, oficiálny počet obetí sa tak zvýšil na 41. Čínske úrady tiež uviedli, že v súčasnosti počet infikovaných osôb prekročil tisíc.

V čínskom meste Wuhan, ktoré je považované za epicentrum nákazy, najnovšie zomrel 62-ročný lekár, ktorý bol pri práci napadnutý práve koronavírusom.

Odporúčania ministerstva

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vydalo na svojej stránke niekoľko cestovných odporúčaní, ktoré sa týkajú práve cesty do Číny, no najnovšie zvýšili upozornenie aj pre Thajsko.

“V súvislosti s výskytom koronavírusu, ktorého ohnisko je v čínskej provincii Hubei a zistením nákazy aj na území Thajského kráľovstva, prijali thajské orgány sprísnené preventívne a hygienické opatrenia, predovšetkým na letiskách, ktoré obsluhujú priame lety z čínskeho Wuhanu: Suvarnabhumi, Don Mueang, Phuket a Chiang Mai a na letiskách s charterovými letmi z danej oblasti,” uvádza ministerstvo.

>>>V Česku zabíja chrípka: Zomrelo malé dieťa

Pre Čínu zvýšilo ministerstvo cestovné odporúčanie na 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí.

Občanom Slovenskej republiky sa odporúča “zvážiť nevyhnutnosť cestovania do provincie Hubei a najmä epicentra nákazy – mesta Wuhan. Nový druh ochorenia je prenosný z človeka na človeka, môže sa šíriť vzduchom a pribúdajúce smrteľné prípady v Čínskej ľudovej republike potvrdzujú jeho epidemiologické znaky.

Ministerstvo apeluje na občanov, aby počas pobytu v Číne:

  • dbali na osobnú hygienu vrátane umývania rúk
  • dbali na nevyhnutnú hygienu potravín
  • vystríhali sa kontaktu so živými zvieratami

tpi.it, mzv.sk, foto: Twitter