Veľká oslava v kráľovskej rodine: Buckinghamský palác zverejnil novú fotku

Manžel britskej kráľovnej Alžbety II., princ Philip, sa v stredu dožil 99 rokov. Kráľovský pár je stále v izolácii z dôvodu opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, informuje agentúra AFP.

 

Vojvoda z Edinburghu Philip sa narodil 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu. V roku 1947 sa oženil s vtedajšou korunnou princeznou Elizabeth.

Elizabeth na trón nastúpila vo februári 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI., ako Alžbeta II. Philip je najdlhšie pôsobiaci manželský partner vládnuceho panovníka v dejinách Británie.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip sa súčasnosti zdržiavajú v rezidencii na zámku Windsor, kam sa presunuli ešte v marci. Z dôvodu pokročilého veku patria v súvislosti s nákazou COVID-19 k rizikovej kategórii obyvateľov, pripomína AFP.

Buckinghamský palác pri príležitosti princových narodenín zverejnil novú fotografiu kráľovského páru, ktorá bola zhotovená 1. júna.

https://www.instagram.com/p/CBOsiR6HsKl/

Od nástupu Alžbety II. na trón plnil princ Philip dôležitú úlohu v mnohých aspektoch spoločenského života a zastával mnohé čestné funkcie. Kráľovnú sprevádzal na oficiálnych cestách po celom svete. S kráľovnou majú štyri deti – Charlesa, Anne, Andrewa a Edwarda -, osem vnúčat a šesť pravnúčat. V roku 2017 sa Philip stiahol z verejného života.

https://www.instagram.com/p/CBP3DuAHUzq/

Zdroj: TASR