V známych slovenských reťazcoch sa predával výrobok, ktorý môže byť zdrojom ochorenia: Ide o TÚTO potravinu!

Začiatkom júla vydal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) spolu s Európskym úradom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) stanovisko k ochoreniam spôsobeným patogénom Listeria monocytogenes u ľudí v rokoch 2015 až 2018.

Počas týchto rokov  bolo hlásených 47 ochorení v Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Švédsku a Veľkej Británii. Je dosť možné, že pravdebodobným zdrojom ochorení bola mrazená kukurica pochádzajúca z maďarského výrobného závodu. Z tohto dôvodu bolo nariadené stiahnutie mrazenej zeleniny a zeleninových zmesí vyrobených v období od augusta 2016 do júna 2018 závode Greenyard v Maďarsku.

Prečítajte si tiež: TOTO vás nepoteší: Potraviny na Slovensku zdraželi najviac z celej EÚ!

“Slovensko dňa 6.7.2018 prijalo prostredníctvom systému rýchlej výmeny informácií pre potraviny a krmivá informáciu z Maďarska o dovoze mrazenej zeleniny a zeleninových zmesí, ktoré obsahujú mrazenú kukuricu od výrobcu “Greenland”. Dovoz bol do spoločností TESCO STORES SR a.s. a LIDL Slovenská republika v.o.s.,” informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR na svojej stránke. V uvedených spoločnostiach sa vykonáva kontrola.

Zdroj: svssr.sk | Foto: pixabay.com