Dovolenkárov straší smrteľný vírus prenášaný komármi: Hrozí v obľúbenej destinácii Slovákov

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a každý si želá tú jeho prežiť čo najlepšie a najkľudnejšie, aby dostatočne zrelaxoval a oddýchol si. Nie je nič horšie, ako práve počas voľných letných dní ochorieť, v tom horšom prípade skončiť aj v nemocnici.

Ak sa tento rok chystáte do Grécka, mali by ste zbystriť pozornosť. Práve grécke úrady totiž varujú dovolenkárov pred komármi, ktoré môžu prenášať západonílsky vírus.

Ten sa najviac vyskytuje v oblastiach na Peloponézskom polostrove, v okolí hlavného mesta Atén a v okolí Solúna. Vírus sa už šíri aj na ostrove Cyprus.

Na ochorenie, ktoré vírusom môže vzniknúť ešte neexistuje vakcína a tak si treba dávať veľký pozor na poštípanie komármi. Minulý rok sa malo týmto vírusom nakaziť až 300 ľudí, bohužiaľ, 50 z nich zomreli na západonílsku horúčku.

>>>Domáci repelent proti komárom a kliešťom: Výsledok zaručený, zvládne ho pripraviť každý

Aké sú odporúčania?

Ak sa do Grécka toto leto chystáte, odporúča sa nosenie dlhých rukávov, vyhýbanie sa miestam, kde sa nachádza stojatá voda, ktorá je rajom pre komáre a taktiež používajte repelenty.

Ako sa infekcia prejavuje?

“U človeka sa prejavuje náhlym nástupom horúčky trvajúcej 3 – 5 dní. Ďalšími príznakmi sú bolesti hlavy, hrdla, pohybového aparátu, vyrážky na trupe a končatinách, únava, nechutenstvo a bolesti brucha,” informuje na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.

theguardian.com, uvzsr.sk