21 pravidiel, ktoré musí dodržiavať kráľovská rodina: Posledné vás rozhodne prekvapí

Foto: Instagram

  • Britská kráľovská rodina musí dodržiavať prísne pravidlá

Možno ste sa už niekedy pozastavili nad tým, aké by to mohlo byť úžasné žiť na hrade a byť členom, možno aj britskej kráľovskej rodiny, s okúzľujúcim životným štýlom, o akom sa obyčajnému smrteľníkovi môže len snívať. V skutočnosti to však nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou.

 

Magazín Marie Claire dal dokopy 21 najdôležitejších pravidiel, ktoré musia členovia britskej kráľovskej rodiny striktne dodržiavať. Po ich prečítaní sa možno veľmi rýchlo budete chcieť z vášho “kráľovského” sna čím skôr prebudiť.

1. Manželské páry musia mať najmenej dve deti

Táto tradícia je stará desiatky rokov a jasne hovorí o tom, že manželské páry kráľovskej rodiny  musia mať najmenej dve deti. Následne je na nich, či sa ich rodina bude ďalej rozrastať, ako to bol prípad samotnej kráľovnej Alžbety II. a vojvodu z Edinburghu, ktorí sa tešia zo štyroch detí a vojvodu a vojvodkyne z Cambridge, ktorým sa v roku 2018 narodilo tretie dieťa. Hovorí sa, že Kate túži po ďalšom potomkovi a tak sa musíme nechať len prekvapiť, či sympatický pár bude v počte detí nasledovať kráľovnú.

Foto: Instagram

2. Pohlavie dieťaťa je tajné

V britskej kráľovskej rodine nie je ich členom dovolené odhaliť pohlavie očakávaného dieťaťa skôr, ako sa narodí. Oficiálne to zverejní palác pár hodín po pôrode.

3. Večer už len tiara

Je kráľovským pravidlom, že po 18-tej hodine večer sa musia pri oficiálnych udalostiach vymieňať klobúky či iné pokrývky hlavy za tiary, čiže korunky, ktoré nie je dovolené nosiť počas dňa. Kráľovská rodina má skutočne bohatú zbierku ligotavých korún, ktoré majú predovšetkým cennú historickú hodnotu.

Foto: Instagram

4. Korunu smie nosiť iba vydatá žena

Tradícia vo Veľkej Británii zakazuje nezosobášenej žene nosiť diadém, pretože je to symbol manželstva. Akonáhle sa však ženy vydajú, môžu ich zdobiť už počas ich veľkého svadobného dňa.

5. Kráľovná dojedla, musíš aj ty

Na slávnostnej recepcii alebo na večeri používa kráľovná svoju kabelku na diskrétne signály svojim zamestnancom. Keď ju položí na stôl, znamená to, že chce udalosť do piatich minút ukončiť a je pripravená odísť.

6. Schválenie svadby

Predtým, ako sa uskutoční žiadosť o ruku, musí zasnúbenie vopred schváliť kráľovná.

7. Na oslavách narodenín kráľovnej nesmie nikto chýbať

Či už sa práve niekto oženil alebo porodil, nie sú akceptovateľné žiadne ospravedlnenia, pokiaľ ide o oslavy kráľovnej. Na slávnosti musia byť prítomní všetci členovia kráľovskej rodiny, nie sú povolené žiadne výnimky.

Foto: Instagram

8. Správne sedenie

Ženy v kráľovskej rodine nesmú sedieť s nohami prekríženými v kolenách. Podľa protokolu musia byť klená držané vedľa seba, pričom nohy môžu byť trochu naklonené nabok.

9. Pri cestovaní musia pribaliť aj čierne oblečenie

Toto pravidlo sa dodržiava, v prípade niekoho neočakávanej smrti.

10. Žiadne monopoly

Slávna stolová hra je v kráľovskej rodine zakázaná. Prezradiť to mal pred rokmi syn kráľovnej Alžbety, princ Andrew. Je to vraj veľmi zlá hra.

11. Následníci na trón necestujú spolu

Aby sa zachovala línia trónu, nemôžu spolu cestovať dvaja dediči. Túto tradíciu porušil vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, ktorí zatiaľ cestujú spolu so synom Georgeom, no je dosť možné, že od jeho 12. narodenín bude musieť letieť William so synom samostatne.

Foto: Instagram

12. Nesmú nosiť kožušinu

Toto pravidlo už platí od 12. storočia.

13. Dary sa otvárajú na Štedrý večer

I keď sa vo Veľkej Británii otvárajú vianočné darčeky až 25. decembra ráno, v kráľovskej rodine je to inak. Rodina sa stretne v spoločenskej miestnosti počas Štedrého večera, kde si vymieňajú darčeky.

14. Pravidlá svadobnej kytice

Všimli ste si niekedy podobnosť medzi svadobnými kyticami kráľovských neviest? Všetky svadobné kytice majú citrónovú myrtu. Táto tradícia siaha do manželstva najstaršej dcéry kráľovnej Viktórie, princeznej Viktórie, ktorá kvet prvýkrát použila.

15. V Buckinghamskom paláci nie je dovolený cesnak

Prečo? Jednoducho ho kráľovná neobľubuje a okrem toho z neho zapácha z úst.

16. Chlapci musia nosiť kraťasy

Aj kráľovské deti musia dodržiavať prísne pravidlá, dokonca sa týkajú oblečenia. Podľa anglickej aristokratickej tradície nosia chlapci približne do 8. rokov kraťasy, nakoľko dlhé nohavice sú určené len starším deťom.

Foto: Instagram

17. Pravidlo rozprávania s kráľovnou

Na slávnostných večeriach začína kráľovna rozprávaním s osobou sediacou po jej pravici. Počas druhého jedla prechádza k hosťovi po svojej ľavej ruke.

18. Rodina nemôže vyjadriť svoje politické názory

Členovia kráľovskej rodiny nemôžu vykonávať žiadnu politickú činnosť, dokonca musia prezentovať neutrálny postoj k politike.

19. Musia prijať všetky dary

Členovia kráľovskej rodiny musia prijať všetky dary, bez ohľadu na to, či sú veľké alebo malé. Tie sa následne používajú, ukladajú alebo darujú.

20. Musia sa nosiť klobúky

Kráľovský protokol prikazuje, že ženy musia nosiť klobúky pri všetkých formálnych kráľovských udalostiach. Pravidlo etikety sa datuje do 50. rokov 20. storočia, kedy bolo nevhodné pre dámy vyššej spoločenskej triedy či kráľovské ženy objaviť sa bez klobúka.

Foto: Instagram

21. Kráľovná nemusí mať vodičský preukaz

Jej Veličenstvo je jedinou osobou vo Veľkej Británii, ktorá môže viesť auto bez vodičského preukazu.

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať so svojimi priateľmi. Ďakujeme 🙂